RU  UA
ГоловнаЗахворюванняДієтаКонсультаціяРецептиФорумБлоґиНовиниМастеркласФКУ АкадеміяКонтакти
2017-10-16

Порівняння результатів застосування СGMP-замінників білка і синтетичних амінокислотних сумішей

За матеріалами Щорічної 31-ї Конференції E. S. PKU, Hell, Norway

(Центр Кеннеді, Копегаген, Данія)

ФКУ – метаболічне захворювання, при якому спостерігаються підвищені рівні фенілаланіну (ФА) в крові внаслідок недостатності ферменту фенілаланінгідроксилази (РАН).

Казеїн гликомакропептид (CGMP) - це альтернативне джерело білка, який практичеки не містить фенілаланін (або містить в невеликій кількості), що робить можливим застосування його в дієті ФКУ.

CGMP – це натуральний 64-амінокислотний пептид, багатий специфічними аминокисолотами. Його виготовляють з молочної сироватки, одержуваної під час виробництва сиру шляхом взаємодії з ферментом хімозин (chymosin). Це єдиний натуральний джерело білка з низьким вмістом фенілаланіну.

Довічна дієта ФКУ вимагає їжі і білкових добавок з хорошими смаковими якостями. Основний недолік дієти полягає в тому, що пацієнти відчувають почуття голоду і змушені "перекушувати" між основними прийомами їжі, що призводить до набору ваги.

Метою спостережень було з'ясувати, як впливає CGMP (казеїн) і синтетичні амінокислоти (АКС) на деякі показники крові: глюкоза, інсулін, грелін (гормон голоду), пептид тирозин-тирозин (гормон знижує апетит), холецистокінін, глюкагоноподобный пептид-1, азот сечовини крові.

У дослідженнях взяли участь 8 пацієнтів різного віку з різною масою тіла, вибраних з бази даних Центру Кеннеді за наступними критеріями: добре ліковані з народження, вік старше 15 років, класична ФКУ.

Пацієнти отримували білок із розрахунку 1 г/кг ваги. Інші нутрієнти були розраховані у відповідності з Nordic Nutritional Recommendations.


Пацієнтів розділили на 4 групи і давали або тільки казеїн гликомакропептид (CGMP), або суміш амінокислот (АКС), або одночасно казеїн гликомакропептид і аминокислотную суміш:

1 група - 100% казеїн (CGMP),

2 група - 100% АКС,

3 група - 78,4% казеїну CGMP і 19,6 АКС,

4 група - 100% АКС.


Перед прийомом їжі і через 240 хвилин після їжі у пацієнтів брали кров на аналіз, щоб перевірити основні показники.

Рівень греліну (гормону, що відповідає за відчуття насичення) вимірювали відразу після їжі і через певні проміжки часу.

За результатами дослідження були виявлені несуттєві відмінності окремих параметрів крові. Істотних відмінностей в абсорбції казеїну і амінокислотних сумішей не виявлено.

Смак продуктів і самопочуття пацієнтів визначали на підставі опитування. Однак, деякі пацієнти відзначили найкращі почуття насичення від CGMP-продуктів, що дозволило знизити апетит і споживання низькобілковых продуктів в перервах між прийомами їжі і більший рівень енергії.

Незважаючи на те, що CGMP-продукти містять незначну кількість ФА, зростання рівня ФА в крові пацієнтів не спостерігалося.

Висновок: Жоден з біомаркерів не змінився в значній мірі після прийому CGMP-продуктів у порівнянні з традиційними АКС. Це означає, що CGMP-продукти можуть застосовуватися в дієті ФКУ як додаткове джерело білка.