RU  UA
ГоловнаЗахворюванняДієтаКонсультаціяРецептиФорумБлоґиНовиниМастеркласФКУ АкадеміяКонтакти
2017-10-18

Пегваліаза (PEG-PAL): результати клінічних випробувань

За матеріалами Щорічної 31-ї Конференції E. S. PKU, Hell, Norway, 2017

(Roberto Zori, Prof. of the University of Florida, USA)

Фенілкетонурія – це захворювання, викликане дефіцитом ферменту фенілаланінгідроксилази (РАН), що призводить до накопичення фенілаланіну.

Ідея полягає в тому, щоб створити фермент, який буде розщеплювати фенілаланін до нетоксичних метаболітів.

Пегваліаза (pegvaliase) являє собою фермент ПЕГилірованої фенілаланін-аміак-ліази. Препарат на основі пегваліази отримав назву PEG-PAL і в даний час проходить третю завершальну стадію клінічних випробувань.

Пегваліаза діє незалежно від тетрагідробіоптерина ВН4 і тому підходить всім пацієнтам, в відміну від сапроптерина. Пегваліаза перетворює фенілаланін в транскоричную кислоту та амоній, які виводяться з сечею.

У програмі випробувань було задіяно 355 дорослих пацієнтів із ФКУ. Критерієм відбору був рівень ФА в крові не менше 600 мкмоль/л протягом мінімум 6 місяців до початку участі в експерименті, а також бажання і можливість дотримуватися постійної дієти.

Вік пацієнтів у середньому 29 років, приблизно однакова кількість жінок і чоловіків, добове кількість споживаного натурального білка приблизно 39 г, і рівні ФА в крові близько 1200 мкмоль/дл.

Оцінювали основні критерії – зміна рівня фенілаланіну, зміна самопочуття, уваги і настрою.

Група пацієнтів, що приймали пегвалиазу в кількості 20-40 мг на добу, показала зниження рівня ФА в крові більш ніж на 20% (в середньому з 1300 до 500 мкмоль/л). Ефект був досягнутий після 4-х тижнів, далі рівень ФА також мав тенденцію до зниження до рівня 200-400 мкмоль/л.

У деяких пацієнтів зафіксовані побічні явища у вигляді реакцій шкіри в місці ін'єкцій (8%) та інші шкірні реакції (9%)

57% випробовуваних досягли рівня ФА менше 360 мкмоль/л при індивідуально підібраних дозах препарату на 41-му тижні випробувань.

Однак, жодних істотних поліпшень настрою та уваги у пацієнтів не зафіксовано. Найбільш часті побічні ефекти – артралгія (біль у суглобах), головний біль і назофарингіт.