RU  UA
ГоловнаЗахворюванняДієтаКонсультаціяРецептиФорумБлоґиНовиниМастеркласФКУ АкадеміяКонтакти
Розділи
Підписка
подписка на новости Отримуйте новини на e-mail підписавшись на наші розсилки:

Новини Української ФКУ організації

Подписаться письмом

Страви ведичної кулінарії

Людина є те, що вона їсть

Вегетаріанство - національна традиція Індії. Одним з найбільш цікавих напрямків є ведична кухня. В основі ведичної кулінарної традиції лежать уявлення про те, що їжа, спожита людиною, впливає не тільки на його фізичний стан, але і на його розумові здібності, а також моральні і духовні якості. Ця кулінарна традиція є невід'ємною частиною ведичної культури - найдавнішої культури людства. Філософія харчування, що лежить в її основі, допоможуть вам знайти шлях до серця будь-якої людини і, насамперед, до свого власного. Веди, найдавніші писання у світі, стверджують, що в серці кожної живої істоти дрімає любов до Бога і що справжнє щастя може отримати тільки той, хто пробудить в собі цю любов.

Ведичний метод приготування їжі дуже практичний, оскільки дозволяє готувати дуже смачні і вишукані страви, не витрачаючи на це багато часу.

Справжня коштовність ведичної кулінарії - це прянощі, цілющі мікродобавки. Вони надають навіть самим звичайним стравам вишуканий смак і аромат і роблять їжу легко засвоюваної. Прянощі - це невичерпне джерело вітамінів і мікроелементів, що особливо важливо для жителів північних країн. Крім того, прянощі покращують травлення, очищають кров, зміцнюють пам'ять і загострюють інтелект, сприяють гарному настрою і гасять негативні реакції.

Спеції

rice.jpgЗупинимося на корисних властивостях деяких спецій. Наприклад, збільшити м'язову масу можна не тільки з допомогою виснажливих фізичних вправ і тренувань, а і з допомогою деяких рослин, завдяки яким м'язи отримують просто відмінні умови для свого росту і подальшого розвитку.

Імбир - робить будь-яку їжу легкозасвоюваній. За властивостями він близький до часнику, підвищує імунітет і вбиває шкідливі мікроби. Зате на відміну від часнику, володіє приємним запахом. До складу кореня імбиру входять численні корисні амінокислоти, мікроелементи, а також ефірні масла (близько 3%). При цьому він здатний проникати абсолютно у всі тканини і нормалізує ваше артеріальний кровообіг, здатний виводити всілякі токсини з організму.

Куркума - вельми корисна завдяки вмісту фосфору, заліза, йоду та кальцію. З вітамінів знайдемо: З, В2. куркума володіє властивостями антибіотика.

Кориця - підвищує функції мозку: Дослідження показали, що страва, пахнуть корицею, може підвищити пізнавальну функцію, функцію пам'яті, виконання певних завдань, зростає концентрація уваги. Покращує імунну систему: Прийом суміші кориці і меду щодня не лише сприяє зміцненню природної резистентності системи тіла, але і захищає нас від бактеріальних і вірусних інфекційних захворювань. Мед, змішаний з корицею, розведений у склянці теплої води допоможе підвищити вашу імунну захист в холодну пору року.

Для ведичної кухні характерне використання дхі

GHI_I.jpgМасло дхі (гі) - це очищене коров'яче ("вершкове") топлене масло. Воно - і ліки (застосовується в Аюрведе, в тому числі для масажу), і харчове універсальне масло.

Приготування дхі (гі) полягає в його очищення, тобто видалення з нього всіх домішок, у тому числі води. Для перетапливания (очищення), яке триває кілька годин, слід брати каструлю з товстим дном розтопити масло на дуже слабкому вогні. Алюмінієвий посуд не підходить для приготування/зберігання їжі, тим більше для масла дхі.

Коров'яче (счивочное) масло потрібно скласти в каструлю, сковороду поставити на самий слабкий вогонь. Зверху утворюється шапка білої піни («легкі домішки з олії»), яку треба знімати шумівкою як можна частіше. І, навпаки, на дні каструлі буде накопичується осад («тяженые домішки», сир тощо).

В процесі перетапливания і очищення масло стає прозорим. Поступово вода выкипет, а осад на дні стане щільним. Тут потрібно ще уважніше стежити, щоб масло не підгоріло. Час перетапливания залежить від кількості сировини. Чим більше було вершкового, тим довше воно буде очищаиться. Можна взяти і 500 грам масла, 5 кг...Отримане масло - це масло дхі (гі), воно має золотистим або янтарно-жовтим кольором, приємним запахом і смаком і трохи схоже на мед. Пізніше воно загусне (особливо при прохолодній температурі) і може стати біло-жовтим, але це теж нормально. Після того як дхі злегка охолоне, його потрібно процідити. Зберігати дхі можна при кімнатній температурі скільки завгодно довго, навіть століттями.

Сабджі пулао (овочевий плов)

ovoshnoy_plov.png(в 100г приготованого рису 2,69 г білка)
Це рецепт індійської ведичної кухні. Так як використовується рис і спеції, страва підходить більше старшим дітям. Вся сім'я їсть його з великим задоволенням!

Промийте 350 грам рису басматі, вимочуйте 15 хвилин і дайте воді стекти. Нагрійте 2 стіл ложки топленого або вершкового масла в каструлі і підсмажте в ньому стручок гострого перцю - за бажанням, пів чайної ложки натертого імбиру і стільки ж куркуми. Додайте в масло овочі: зелений горошок і квасоля-100гр, 100 гр. суцвіть цвітної капусти, 100 гр моркви, нарізаної скибочками, солодкий перець і смажте 4-5 хвилин. Покладіть рис і перемішайте. Додайте 950 мл солоної води, 3 порізаних помідора і 2 лаврових листа. Знову перемішайте і доведіть до кипіння. Додайте спеції: 6 гвоздик, кориця, кардамон, кумін. Закрийте рис і варіть на повільному вогні, поки він не вбере всю воду.

Бандгобхи алу сабджі (смажена капуста і картопля)

bandgobhi_alu_sabdzhi.png(смаженої капусти - 1,8 г білка)

Блюдо індійської ведичної кухні. 450 грам білокачанної капусти нашаткувати, дати підсохнути. Потовкти у ступці гвоздику, кардамон і корицю. Нагріти в каструлі 3 ст. ложки рослинного масла, покладіть нарізану картоплю (4 шт) у каструлю, смажте до світло-коричневого кольору, помішуючи і стежачи, щоб він не пригорів. Вийміть його з каструлі і відставте. В ту ж каструлю покладіть 1 ст. ложку рослинного масла і підсмажте в ньому 1 ст. ложку натертого імбиру, додайте чайну ложку куркуми і пів чайної ложки меленого червоного перцю. Додайте нарізану капусту і смажте 3-4 хвилини, часто заважаючи. Додайте 4 нарізаних помідора, смажена картопля, 1,5 ч. л солі, 0,5 ч. л цукру і 150 мл води. Закрийте кришкою і тушкуйте на слабкому вогні.

Тушковані овочі по-бенгальська (бенгалі таркари)

5 картоплин середнього розміру, очищених і нарізаних кубиками
1 великий баклажан, нарізаний кубиками
350 г гарбуза, порізаної кубиками
450 г зеленого горошку або стручкової квасолі
3 ст. л. топленого або рослинного масла
1 1/2 ч. л. насіння гірчиці
2 стручка сушеного гострого перцю, розламаних
3 лаврових аркуша
1 ч. л. насіння анісу
1 ч. л. меленого куміна
2 1/2 чашки (600 мл) води
2 ч. л. цукру 2 ч. л. солі
2 лимона, розрізаних на четвертинки
6 гілочок петрушки

Нагрійте топлене або рослинне масло у великій каструлі на середньому вогні. Киньте туди насіння гірчиці, перець, лавровий лист. Закрийте кришку, щоб насіння гірчиці не вистрибували. Коли вони перестануть стрибати, додайте насіння анісу і кумін. Потім відразу ж покладіть картоплю і, помішуючи, смажте його близько 8 хв, щоб він з усіх боків став золотисто-коричневим. Додайте гарбуз і баклажани. Смажте всі разом ще 5 хв.

Потім покладіть горошок або зелену квасолю, залийте водою і закрийте кришку. Варіть на середньому вогні, обережно помішуючи кожні 5 хв. Через 15 хв додайте цукор і сіль і розмішайте. Варіть повільно на слабкому вогні, поки овочі не стануть м'якими, а соус - густим. Прикрасьте кожну порцію скибочкою лимона і гілочкою петрушки.

Сабджі з картоплі і цвітної капусти

цвітна капуста 1 качан (середнього розміру, не маленький)
картопля 2 кг
дхі (топлене масло) - 7-8 ст. л.
сіль 2-3 ч. л.
гірчиця 2 ч. л.
коріандр 1 ч. л.
гарам-масала або каррі 1 ч. л. (можна взяти будь-які спеції за смаком)
кріп 1 пучок (дуже важливо в цьому сабджі)
Розберемо цвітну капусту на маленькі суцвіття. Картоплю почистити і порізати на кубики (1х1 см). Приготуємо два казана (сковороди, каструлі з товстим дном). У кожному розтопимо по 3 ст. л. гі і додамо 1 ч. л. гірчиці. Обсмажуємо, в одну сковороду додаємо картоплю, іншу кольорову капусту. Обсмажуємо, періодично перемішуючи.
Цвітну капусту можна гасити під кришкою, картоплю можна не накривати, щоб добре обсмажилася. Коли і те, і інше готовий або майже готовий, можна об'єднати вміст обох ємностей, залишити під кришкою на дуже повільному вогні. Додаємо сіль, спеції, дрібно порубаний кріп. Все перемішуємо. Вимикаємо вогонь, можна дати постояти сабджі ще 10 хвилин і подавати.

 

Лоуки харі матар сабджі (кабачок з зеленим горошком)


Зовсім маленькі, ще без насіння, кабачки - зелені або жовті цукіні, патисони, пляшкові гарбуза або жовті "вигнуті шийки" - всі їх можна з однаковим успіхом використовувати для цієї страви. Цукіні повинні бути маленькими, довжиною від 7 до 15 см, яскравого забарвлення, міцні, хрусткі, з тонкою, як папір, глянсовою шкіркою. Приготований цукіні - солодкий і ніжний, з особливим, властивим йому тонким приємним ароматом. Ця страва добре поєднується практично з будь-якими іншими овочами.

3 ст. ложки топленого масла або по 1.5 ст. ложки рослинного і несолоного вершкового масла
1 стручок (або скільки забажаєте) гострого зеленого перцю, очищеного від насіння і порізаного вздовж смужками
1 ч. ложка насіння індійського кмину (джира)
8-10 маленьких кабачків цукіні (близько 700 м), нарізаних кубиками по 1.5 см
0.5 ч. ложки куркуми
1 ст. ложка меленого коріандру
1.5 склянки (375 мл) свіжого зеленого горошку (близько 700 м в стручках) або морозива горошку молочної стиглості (близько 300 г), розмороженого
3 ст. ложки порізаної кінзи, петрушки або м'яти
1 ч. ложка солі

Нагрійте топлене або рослинне масло в двох-трилітрової важкої низькою каструлі з тефлоновим покриттям на середньому вогні. Додати гострий перець і кмин і смажте, поки вони не потемніють. Змішайте з ними цукіні, куркуму, мелений коріандр, свіжий зелений горошок, половину зелені і вершкове масло (якщо ви використовували рослинне). Закрийте кришкою і тушкуйте 10 хв, час від часу помішуючи.

Відкрийте і смажте, поки кабачок не стане м'яким. Якщо ви використовуєте морожений горошок, додайте його за 1-2 хв до кінця приготування. Заправте сіллю і залишилася зеленню, обережно перемішайте і подавайте.

Імбирний чай

Для приготування чаю з розрахунку на півлітра води Вам знадобиться: свіжий корінь імбиру (3-4 см), кардамон - 2 стручка, щіпка кориці, чайна ложка зеленого чаю без добавок, 3 чайні ложки меду, гвоздика. Для чаю не рекомендується брати імбиру в порошку, так як чай при його використанні, виходить каламутним. Для початку заварюємо зелений чай і настоюємо 5 хвилин, проціджуємо, виливаємо в каструлю, додаємо кардамон, корінь імбиру, попередньо дрібно його розрізаємо, корицю, гвоздику. Чай зі спеціями доводимо до кипіння і продовжуємо варити на маленькому вогні ще хвилин 20. Додаємо мед. Варимо ще 5 хвилин. Вимикаємо вогонь і наполягаємо чай 15 - 20 хвилин. Його можна пити і холодним і гарячим. Як варіант, в чай можна додавати свіжу м'яту. Імбирний чай повинен мати янтарно-жовтий колір.