RU  UA
ГоловнаЗахворюванняДієтаКонсультаціяРецептиФорумБлоґиНовиниМастеркласФКУ АкадеміяКонтакти
Розділи
Підписка
подписка на новости Отримуйте новини на e-mail підписавшись на наші розсилки:

Новини Української ФКУ організації

Подписаться письмом

Соки, смузі

FRESH.jpgСік - справжнє джерело вітамінів і мікроелементів. Фреші - королі в світі соків. Перевага свіжовіджатого соку перед іншими видами цього продукту незаперечно. Це і вітамінна бомба здоров'я, та відмінне ліки проти серйозних захворювань. Як і будь-які ліки, фреш вимагає правильного приготування та вживання. За рахунок відсутності клітковини сік засвоюється організмом без втрат енергії на перетравлення, відразу ж включається в обмін речовин і активізує біохімічні процеси.

Фреш можна готувати як з фруктів, і овочів. В овочевих соках менше органічних кислот, тому вони більш прісні на смак, але зате багатші мінеральними речовинами, такими, як калій, натрій, кальцій, залізо.

Фруктові соки, як правило, мають більш високу калорійність, оскільки в них більше цукру, вони прекрасно очищають організм. Більш того, при фізичних навантаженнях такі соки потрібно комбінувати з овочевими: морква і буряк у вигляді соку будуть найбільш доступним і швидким джерелом відновлення сил.

Морквяний сік містить каротиноїди, які перетворюються в нашому організмі у вітамін А. Від цього важливого вітаміну залежать і гострота зору, і краса шкіри, і стан слизових оболонок органів дихального і травного трактів. В морквяному соку багато калію і фолієвої кислоти.

Апельсиновий сік перевершує більшість інших по вмісту вітаміну С. Корисний при стресах, неврозах і астенічних станах. Незамінний при отруєннях і застудах. У ньому багато вітамінів В1, В5, В12, виконують роль компенсаторів при авітамінозі.

Обліпиховий сік багатий вітамінами (А, В1, В2, В3, З, Е), мікроелементи (бор, залізо, марганець), органічними кислотами і деякими видами рослинних антибіотиків, які вбивають хвороботворні бактерії. Плоди обліпихи містять речовини, здатні виводити радіоактивні елементи та солі важких металів. Вони надають потужний вплив на центральну нервову систему.

Персиковий сік рекомендують сердечникам. Він містить солі калію які живлять серцевий м'яз.

Вишневий сік активізує ферменти: випивши склянку, ви відчуєте себе ситим.

Гранатовий сік - самий корисний, але і найдорожчий. Він вважається «кровотворних» соком, підвищує імунітет. Незамінний при недокрів'ї і хворобах жовчних шляхів, допомагає при застудах і бронхітах. А розведений водою - і при опіках. Плоди граната багаті вітамінами, мінеральними солями, клітковиною, цукрами, фітонцидами. В них мало калорій, практично немає жирів і холестерину. Всього п'ять зерен граната можуть замінити яблуко і апельсин, разом узяті. Регулярне вживання гранатового соку помітно покращує стан шкіри і волосся, благотворно впливає на роботу нирок і легенів, селезінки і щитовидної залози.

Грейпфрутовий сік - не тільки джерело вітаміну С, але і засіб для нормалізації обміну речовин і кров'яного тиску.

Яблучний сік багатий залізом. У ньому багато калію і бору - елемента, що зміцнює кістки.

Гарбуз звичайна вважається за своїм індивідуальним складом найбезпечнішим харчовим продуктом для людей, які страждають виснажливими захворюваннями шлунково-кишкового тракту, а також не менш выматывающими хворобами печінки і сечостатевої системи (пієлонефрит і цистит). Цінність і доступність гарбузового соку полягає ще і в тому, що гарбузова баштанна культура, одна з небагатьох, добре зберігається всю зиму. Тому приготування гарбузового соку досить економний варіант поповнення цілого ряду вітамінів, яких так не вистачає взимку і навесні, каротину (5 мг - це перевищує показник моркви), органічних кислот, клітковини, мінералів, білків і навіть ферментів. Тим більше що з м'якоті, що залишилася від соку, можна приготувати масу дивовижних страв. Використовуйте гарбуз повністю: і сік, і віджату м'якоть, - це дозволить заощадити ваші кошти і час на приготування страв для всієї сім'ї.

Як правильно приготувати дитині фреш

Перед тим як приготувати дитині фреш переконайтеся, що фрукти, овочі або ягоди - свіжі і без пошкоджень.Випити фреш необхідно за 10-15 хвилин після приготування. Далі всі корисні речовини під впливом світла і кисню - випаровуються.

Якщо ви знайомите дитини з фрешем, то починайте з одного компонента. Для дітей до 3 років фреш розбавляють 1:1 з водою. Небажано змішувати фрукти і овочі для приготування фрешу, оскільки організму важко впоратися з такою сумішшю, адже для переварюючи фруктів і овочів потрібні різні шлункові ферменти. Якщо ви змішуєте різні соки, то дійте за принципом «жовте з жовтим», «зелене з зеленим». Після 3 років можете поступово вводити змішані фреші. Пити фреш дитині до трьох років можна не частіше одного разу в день у кількості не більше 30мл.

Дітям від 3 до 10 років фреш можна пити 2 рази на день, не більше 30-50мл. Фреш дитині краще пити з трубочки, щоб уникнути утворення карієсу.

Дітям до 7 років краще не давати соки з яблук, грейпфрута і граната в чистому вигляді.

У морквяний сік обов'язково додайте трохи оливкової, рослинного масла або вершків - для того щоб засвоївся вітамін А.

Під час застуди виключіть з раціону фреш, т. к. він сприяє виділенню слизу.

Морквяний і гранатовий соки не рекомендується пити частіше 2-3 разів у тиждень.

Не пийте кожен день один і той же сік, чергуйте різні соки.

SOLNECHNIY.jpgМікс для підвищення імунітету

50мл соку капусти
50мл соку моркви
25мл соку ріпчастої цибулі
25мл яблучного соку
15г меду


Приготування: всі соки змішати, додати в суміш мед. Вживати по одній столовій ложці 3 рази в день.

Смузі "Сонячний сніданок"

 
Морква - 5 шт
Апельсин - 2 шт
Манго - 1 шт
Селера - 3 стебла

Вимийте моркву і селеру, очистіть від шкірки апельсини і манго, поріжте на сегменти, зручні для соковижималки. Вичавіть сік з часточок апельсина і манго (якщо ви любите сік з м'якоттю, додайте віджатий сік трохи м'якоті від апельсина і манго). Вичавіть сік із селери і морквин. З'єднайте обидва одержані соку і збийте в блендері (додайте лід за бажанням).

Зелений коктейль


ZELENIY_FRESH.jpgВ темно-зелених листках містяться практично всі необхідні людині мінерали, вітаміни і корисні речовини. Також в зелених листках багато клітковини, необхідної для нормальної роботи травної системи.

Ми пропонуємо вам класичний варіант коктейлю, але ви можете використовувати різні листя (щавель, кульбаби, зелені листові салати, бадилля буряка і ін) і різні фрукти (диню, яблука тощо).

1 банан
1 апельсин або 2 мандарина
пучок молодого шпинату (75-100 гр)

Покладіть листя, нарізаний банан і апельсин, очищений від шкірки і кісточок і розділений на часточки, в блендер, подрібніть. Можна додати трохи води, щоб коктейль вийшов більш рідким.


Зелений коктейль 2


1 яблуко
1 груша
1 банан
1 стакан води
2 склянки зелені
З'єднуємо інгредієнти в блендері. Збиваємо до однорідної консистенції.
 

Коктейль «Вітамінна бомба»

Будь-які наявні фрукти - банани, ківі, апельсини, яблука, ягоди залити фруктовим соком і збити в блендері.

Полунично-банановий смузі

coctail.png1 банан
200 гр полуниці
200 мл соку
1 год л сах пудри
кілька крапель ванільного ароматизатора
збиті вершки

Порізати банан на сегменти і помістити в блендер разом з полуницею, подрібнити до однорідної маси, додати сік, ложку цукрової пудри, ванільний ароматизатор. Ще раз прокрутити в блендері. Розлити в келихи. Додати збиті вершки (за бажанням), ложку сиропу, прикрасити полуничкою і шоколадної посипкою.

Зимовий смузі

ZIMNIY.jpg1 банан
1 грейпфрут
1 стигле манго
100 мл апельсинового соку
щіпка кориці

Зняти з банана шкірку, нарізати кружечками, грейпфрут почистити, зняти білу шкірку, нарізати, манго також почистити, нарізати шматочками. Всі інгредієнти збити міксером.