RU  UA
ГоловнаЗахворюванняДієтаКонсультаціяРецептиФорумБлоґиНовиниМастеркласФКУ АкадеміяКонтакти
Розділи
Підписка
подписка на новости Отримуйте новини на e-mail підписавшись на наші розсилки:

Новини Української ФКУ організації

Подписаться письмом

Навколо світу

Що може бути краще, ніж захоплюючу подорож? Кожна країна, кожен народ має свої традиції і звичаї, в тому числі і свою національну кухню. Подорожі навколо світу, нехай і просто віртуальні, допоможуть адаптувати різноманітні національні страви для потреб дитини з фенілкетонурією. І ще ці кулінарні подорожі допоможуть вашій дитині і всій вашій родині не тільки правильно і корисно харчуватися, але і дізнатися світ! Поїхали?

Адаптація традиційних вегетаріанських страв для дієти при фенілкетонурії

vegetarian.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Українська, руська, бєлоруська національна кухня, традиційна для наших регіонів, може задовольнити потреби людей, які живуть з фенілкетонурією. Традиційні пісні страви цілком можуть підійти для харчування вашої дитини. І хоча вегетаріанство не є національною традицією слов'янських народів, в цих кухнях можна знайти чимало рецептів, придатних для низкобелковой дієти.

З появою на нашому ринку різноманітних овочів, фруктів і низкобелковых продуктів можна сміливо сказати, що дієта при фенілкетонурії перестала бути чимось протиприродним і лякаючим. Давайте спробуємо знайти в національних кухнях різних країн вегетаріанські страви, які можна готувати вашій дитині, і він завжди буде отримувати максимум користі.

Багато традиційні національні страви початку є вегетаріанськими. Сукупність таких страв, найчастіше запозичених з різних національних кухонь, є важливою частиною вегетаріанської кухні. Це, зокрема, численні страви індійської, ліванської, італійської та ефіопської кухонь, а так само середземноморська та східноазіатська кухні в цілому. У них - чудові страви з локшини, рису, овочів і т. п. Російська кухня багата вегетаріанськими стравами з коренеплодів, соліннями, маринованими овочами, вареннями.

Ось деякі популярні серед вегетаріанців різних країн світу страви, які традиційно є вегетаріанськими або навіть веганскими:

• Більшість хлібобулочних виробів: різні сорти хліба, булок, лаваші, бхатуры, піти, кренделі, сушіння, соломки, бейгели, брецели, чьябатта, і. т. д. Виробники спеціалізованих продуктів вже налагодили випуск різних форм готових хлібобулочних виробів. З появою у продажу низкобелковой борошна багато рецепти піддаються адаптації і можна пекти хліб самостійно, використовуючи різні овочеві, фруктові добавки та спеції..

• Каші. Виробники налагодили випуск низкобелковых варіантів круп рису, манки, кус-куса і ін. У продажу є малобелковые варіанти вівсяного, кукурудзяного і гречаної каші.

• Страви з макаронних виробів, у тому числі численні італійські (всілякі макаронні вироби з томатним або іншим соусом) і азіатські страви (локшина в смажених стравах і супах). Вже доступні низькобілкові макарони різних форм, а так само традиційна тайська рисова локшина.

• Страви з рису: страви з відвареного рису, овочеві і фруктові плови і пилавы (арабська і средневосточная кухні), різотто (італійська кухня), вегетаріанська паелья (іспанська кухня). Вегетаріанські суші і сашимі (японська кухня).

• Пироги з різноманітними овочевими, фруктовими і ягідними начинками.

• Салати на основі овочів або фруктів.

• Овочева ікра, рагу, тушковані і запечені страви з овочів, фаршировані овочі.

• Страви з картоплі з різними соусами і гарнірами: варена, печена, смажена картопля, картопля фрі; картопляне пюре; котлети і оладки з картоплі; і т. п.

• Різні вегетаріанські версії супів: борщ, мінестроне (італійська кухня), гаспачо (іспанська кухня), супи-пюре, суп з галушками, і багато інших.

• Млинці, сухі сніданки, тости - борошно для млинців, низькобілкові флейксы, кріспа. Для розширеної дієти підійдуть деякі форми мюслів.

• Багато видів чіпсів, крекерів, галет, сухариків, і т. п. Існують готові низькобілкові форми, можна зробити і самостійно.

• Багато видів випічки і тістечок, печива, шоколаду (так само існують в низкобелковых варіантах), цукерок, мармеладу, інших солодощів (у тому числі східні веганські солодощі (лукум).

• Бутерброди і сандвічі (з низкобелкового хліба з вегетаріанськими паштетами, листовим салатом, різними овочами, низкобелковыми, сиром, грибами, авокадо, тощо)

• Страви російської кухні (і слов'янської у цілому): пиріжки; вегетаріанські супи (борщ, щі, холодник); квашення і соління; печені овочі і фрукти; пельмені з начинкою з картоплі, грибів і капусти; вареники.

• Страви італійської кухні: спагеті, макарони, та інші макаронні вироби з соусом; полента; ньоккі; вегетаріанські різновиди піца, різотто, тортеллинни, равіолі, лазаньї.

• Безліч страв індійської і зокрема, ведичної кухні - овочеві рагу і тушковані овочі, плови (сабджі пулао), солодощі і т. п.

Можна самостійно підбирати вподобані рецепти, і адаптувати їх з урахуванням потреб дитини з фенілкетонурією. Наприклад, веганизированная версія салату «Оселедець під шубою». Оселедець замінена морськими водоростями, яйця замінені авокадо, використовується майонез без яєць.

Вегетаріанська кухня також включає в себе страви, які є адаптироваными версіями невегетарианских страв. Рецепти «вегетаризированы» або навіть «веганизированы» шляхом заміни тваринних продуктів рослинними. У цій галузі вегетаріанської кухні активно використовуються аналоги або замінники м'яса, риби, а так само молока і яєць.

М'ясо, птиця та риба

замінюються продуктами, багатими рослинним білком. Серед них: гриби, баклажани, авокадо, картопля, зелений горошок, спаржева квасоля. На жаль, ми не можемо використовувати тофу, бобові і соєві продукти. Амінокислотні суміші повністю заповнюють відсутній білок.

Коров'яче молоко

замінюється сухим низкобелковым молоком, водою, рисовим, кокосовим, або іншим рослинним молоком.

Яйця

Використовується готовий замінник яєць. В млинцях і випічці яйця іноді замінюються пюрироваными бананами, крохмаловмісної борошном (готова низкобелковая, рисова, картопляна). Крім цього, замість яєць у випічці можна використовувати куркуму, яка скріплює тісто і робить його жовтим. В інших стравах яйця можна замінити, іноді, борошном, авокадо, картоплею. В солоних стравах замість яєць можна додати чорну сіль, вона має запах яєць.

Тваринний жир

дозволяється в дієті при фенілкетонурії. Однак, багато дітей не люблять його, а так само якщо ваша дитина дотримується вегетаріанської дієти, то тваринний жир замінюється вершковим маслом, всілякими рослинними оліями рослинними маргаринами, і т. п. На бутербродах - вегетаріанськими паштетами і авокадо, какао-маслом. Деякі рослинні масла (наприклад, кокосове і пальмове) і маргарини, так само як і тваринні жири, багаті насиченими жировими кислотами.

Сир

Низкобелковый замінник сиру, сирні соуси. У продажу є вершкові сири типу Макарпоне, Філадельфія, Фетаки, вміст білка в яких не перевищує 5 р. Можна приготувати низкобелковый сир самостійно. Для додання блюдам сирного смаку іноді використовуються харчові дріжджі.

Отже, якщо ви все ще відчуваєте труднощі зі складанням меню для вашої дитини, пропоную вашій увазі кілька рецептів страв різних народів світу, які цілком можуть бути корисними при фенілкетонурії.

Найкорисніші кухні світу

Кожен з нас рано чи пізно приходить до розуміння того, що їжа повинна бути не тільки смачною і ситною, але і корисною. Особливо це важливо для тих сімей, в яких є діти, які за станом здоров'я потребують особливих обмежень в дієті.

Фенілкетонурія - це особливість обміну речовин, при якій єдиним шансом зберегти інтелект і здоров'я є дотримання низкобелковой дієти. Дотримання такої дієти триватиме довгі роки, а може бути, і все життя. Цілком природно, що при мізерному виборі дозволених продуктів постає питання про те, як створити різноманітну і корисне меню для дитини, підлітка або дорослого з фенілкетонурією.

Виняток практично всіх продуктів тваринного походження змушує шукати відповіді в вегетаріанської кухні. В останні роки вегетаріанство стає не тільки модним. Наукові дослідження доводять, що вегетаріанство корисне при правильному підході до складання раціону.

На жаль, проблема фенілкетонурії не дозволяє використовувати всі продукти, доступні для вегетаріанського харчування. Проте залишається ще чимало того, що ми можемо використовувати в нашій дієті. Для цього звернемося до вивчення принципів традиційних кухонь. Практично всі традиційні кухні з багатою історією можна з упевненістю назвати корисними, адже в іншому випадку вони не дожили б до наших днів. Журнал Forbes спробував виділити з величезної кількості корисних кухонь найвидатніші, а ми виділимо те, що нам найбільше підходить для дієти при фенілкетонурії.

Японська кухня

Перше місце в рейтингу корисності належить японській кухні, завдяки тому, що в ній дуже мало м'яса, молока, тваринних жирів і простих вуглеводів. І хоча японська кухня не є вегетаріанської з-за широкого використання риби, дещо корисне ми можемо почерпнути.

Для нашого харчування підходять ферментовані овочі, соєві паростки і водорості, овочі, рис, які забезпечують організм вітамінами і підтримують здорову мікрофлору в кишечнику. Мінімальна кулінарна обробка (швидка обжарка, варка на пару) всіх продуктів дозволяє зберегти в них максимальну кількість корисних речовин. Японська кухня - одна з небагатьох, де досі популярні овочеві супи. Кожен обід не обходиться без соусів і прянощів, стимулюючих травлення: соєві соуси, васабі, маринований імбир.

Звернемо увагу і на японські солодощі. Вони готуються з рисового борошна, фруктових соків і загусників, витягнутих з водоростей, що дуже далеко від наших понять про солодкому, але це і до кращого. З напоїв японці вважають за краще зелений чай

Рецепти японської кухні

Східна кухня

Друге місце віддано кухні Сінгапуру, відомої різноманітністю овочів, фруктів, трав і прянощів. Основні прийоми сінгапурської кухні - швидке обсмажування з прянощами, тушкування, варіння в бульйоні і на пару, маринування.

В основі китайської кухні знаходиться рис і бобові продукти (в основному, соя квасоля). Для неї характерна різноманітність овочів, фруктів, трав - в хід йде все, що дає земля, і море.

Корейська кухня не потрапила в топ рейтингу з-за своєї гостроти. У багатьох корейських стравах міститься величезна кількість червоного перцю, часнику, імбиру, оцту та інших гострих приправ, які корисні не всім, але без яких в жаркому кліматі не обійтися. З овочів особливо цінуються капуста, морква, редька, папороть, очерет.

Рецепти східної кухні

Європейська кухня

Європейські традиційні кухні не можуть скласти конкуренцію азіатським. Тим не менш, четверте місце в списку корисних кухонь належить кухні Швеції. Овочів і фруктів через суворого клімату у шведській кухні небагато. Їх місце займають коренеплоди картопля, ріпа, морква, буряк - і велика різноманітність місцевих ягід. Шведська кухня з продуктів близька до нашої.

Французька кухня залишається неперевершеною в плані складних кулінарних шедеврів. Відрізняють французьку кухню достаток свіжих овочів, фруктів, прянощів, трав. У французькій кухні безліч супів і овочевих страв.

Рецепти європейської кухні

Середземноморська кухня

Кухня Середземномор'я вважається еталоном корисного харчування. Найкориснішою в Середземномор'ї можна вважати Італійську кухню. Важливу роль в італійській кухні грають овочі: помідори, перець, баклажани, кабачки, цибуля, артишоки. Без них неможливі ні піца, ні макарони. Овочі їдять свіжими, маринованими, вареними. Крім пасти, в Італії дуже популярні рис і кукурудза. Основне джерело жирів - це оливкова олія. В якості смакових акцентів використовуються оливки, каперси і безліч трав: базилік, розмарин, орегано, м'ята. Італійська кухня славиться солодощами, але їх вживають значно рідше, ніж свіжі фрукти і ягоди.

Кухня Іспанії поступається одну позицію італійської із-за високого вмісту в ній м'яса і гострих приправ. В іншому все повторюється: рис, паста, овочі, фрукти, оливкова олія.

Як і у всьому Середземномор'ї, в Греції дуже люблять оливкова олія, овочі (помідори, перець, баклажани), фрукти (персики), цитрусові, прянощі, ароматні трави, мед. Кулінарні прийоми грецької кухні гранично прості і зберігають оригінальний смак і аромат продуктів.

Рецепти середземноморської кухні

Близькосхідна кухня

В ізраїльській кухні, звичайно ж, дуже популярно все, що дають земля і води Ізраїлю, овочі (баклажани, кабачки, помідори, цибуля, салат), коренеплоди (картопля, морква, буряк), горох, квасоля, трави і прянощі (коріандр, м'ята, кунжут, кориця), мед.

Рецепти близькосхідної кухні

Індійська кухня

Вегетаріанство і навіть веганство є національною традицією Індії. Особливо цікава ведична кухня. Рецепти цієї кулінарної традиції, і головне, філософія харчування, що лежить в їх основі, допоможуть вам знайти шлях до серця будь-якої людини. Ведичний метод приготування їжі дуже практичний, оскільки дозволяє готувати дуже смачні і вишукані страви, не витрачаючи на це багато часу. Тут ви знайдете багато рецептів індійської вегетаріанської кухні.

Рецепти індійської кухні

Страви ведичної кухні

Як бачите, всі кухні, приносять своїм любителям здоров'я і довголіття, мають багато загального. В них віддається перевагу свіжим овочам, фруктам, ягодам, водоростей. Гарніри зазвичай дуже прості (рис, кукурудза, зелень). Щедро використовуються прянощі. З роллю солодощів успішно справляються фрукти, ягоди, мед. Важливо зауважити, що традиційні кухні передбачають вміння готувати з нуля, тобто з сирих, необроблених продуктів.

Ми підібрали для вас рецепти, які ви легко можете застосувати в домашніх умовах. Так само попутно ми розповімо про особливості незвичних нам продуктів і їх складі. Дотримуючись цих нескладних правил, ви цілком можете організувати у себе вдома різноманітне і корисне меню.