RU  UA
ГоловнаЗахворюванняДієтаКонсультаціяРецептиФорумБлоґиНовиниМастеркласФКУ АкадеміяКонтакти
Розділи
Розрахунок дієти по фенилаланинуОгляд готових продуктів Як правильно взяти кров на аналізАмінокислотні сумішіДіти від року до трьох роківХарчування дітей старше 3 роківМетодичні рекомендації щодо харчування у дитячому садкуЗразкове меню на 10 днівСтаттіЮридична консультаціяМедичні обстеження та консультаціїАльтернативні методи лікування ФКУ
Підписка
подписка на новости Отримуйте новини на e-mail підписавшись на наші розсилки:

Новини Української ФКУ організації

Подписаться письмом

Дієта при фенілкетонурії. Діти від року до трьох років

Автор: Олена П., Донецька обл.

Ось, нарешті, самий важкий перший рік позаду. Ваш малюк - вже не дитина, а цілком сформувався маленька людина. Зі своїми смаками, зі своїми звичками, навичками і вміннями. І ваше завдання зараз допомогти цьому чоловічкові в подальшому розвитку, в подальшому формуванні смакових пристрастей, характеру і самостійності. До цього моменту ваш малюк вже має деяку кількість зубів, якими досить-таки непогано користується, і фраза «палець в рот не клади» - це може бути цілком про нього...

Вам тепер необхідно перевести дитину на звичайну їжу дорослих. Це не означає, що відразу після року треба закинути годування груддю або прийом малюком адаптованої молочної суміші. Навпаки - ми двома руками за годування грудьми як можна довше - це дуже корисно для наших дітей і якщо є така можливість, не кидайте вигодовування, залиште хоча б годування на сон. Інша справа, якщо дитина перебувала на адаптованої молочної суміші, тоді незабаром кожна мама побачить, що від цих годувань доводиться відмовлятися досить швидко - дитина росте і йому вже не вистачає поживності грудничковых сумішей, скорочуються перерви між годуваннями, а добова норма фенілаланіну не дозволяє додатково нагодувати дитину ще однією порцією суміші.

У цей період прикорм вже стає основною їжею. Після року діти часто переходять на 4-х або 5-ти разове годування. Особливо багатьох мам хвилює те, що дитина може різко з 6-ти разового молочного годування перейти на 4-х разове. Але сильно хвилюватися не варто, дитина почала приймати їжу, яка перетравлюється довше, ніж малышовое харчування, вона більше калорійна, а, значить, і більш поживна. І взагалі, дитячий організм дуже добре регулює кількість необхідної їжі і зайву приймати категорично відмовиться.

Ваше завдання в цей час стежити за зростом, вагою, розвитком і регулярно, раз на півроку робити УЗД і біохімію крові. І навіть, якщо дитина вагу не набирає так, як набирав перший рік, переживати та хвилюватися, при хороших аналізах не треба. Швидше за все, до року дитина мала певний запас зайвого, порівняно з однолітками, ваги і тепер буде інтенсивно рости, не набираючи зайвих кілограмів.

У цей період дуже важливо привчати дитину не до макаронних, читай крохмальним, продуктів, а привчити дитину полюбити овочі і фрукти, які все життя будуть складати його основне меню. Дуже важливо батькам зрозуміти і прийняти той момент, що ваша дитина за загальним столом не буде їсти те, що їдять інші. Прийняти це треба не відчуваючи за собою ніякої провини. І тоді дитина буде набагато спокійніше сприймати те, що на столі є його їжа, а є «татова ковбаска». Я не раджу ховатися від дитини із забороненими продуктами - все життя це робити неможливо. Але від того, як ви самі будете сприймати дієту - точно так само і дитина буде сприймати її.

Поки дитина мала, на дієті просто не загострюється увага, але, якщо ви бачите, що малюк потягнувся до тарілки з забороненим, спокійно усуньте його і скажіть, що не можна, що від цієї їжі йому буде погано - заболить животик або голова. У цьому віці дитина доказів не вимагає і порівнянь - чому голова і живіт заболить тільки у нього - таких порівнянь і висновків не робить. Так що ваш обов'язок у цей період дати зрозуміти дитині, що є продукти, які йому їсти не можна. І ще раз повторю - зробіть це спокійно і з чистою совістю, адже, ви ж не мучитесь її докорами, коли не даєте дитині спиртного? Так і тут - високобілкові продукти для організму вашого малюка такої ж отрута, як і алкоголь.

Хочу ще порадити, виходячи з свого досвіду, поки дитина не просить - не купуйте низкобелковых ковбас, паштетів, не робіть бургерів і т. д. Привчати дитину до смаку «м'ясних продуктів, тим більше в такому віці, повірте, не варто. Дитині потім, в більш старшому віці буде менше спокус. Особливо, коли він буде відвідувати дитячий колектив і бачачи, як їдять сосиски і котлети інші діти, не буде від цього страждати, а замість цього буде з апетитом їсти свою капустяну або морквяну котлетку. Нехай йому будуть смачними саме овочеві котлети або тефтелі, які ви з величезною любов'ю приготуєте для вашого сина чи дочки.

Всі провідні дієтологи світу в один голос твердять, що збалансованим є те харчування, в якому переважають овочі та фрукти, тому так і ставитеся до харчування вашої дитини - він їсть саме так, як і рекомендують світила дієтології.


Ми хочемо трохи поділитися досвідом годування дітей після року. Основна проблема, яка може постати перед батьками - це те, що дитину після року переведуть з «малышовой» амінокислотної суміші на «дорослу», з більш високим білковим еквівалентом. І якщо, до цього, амінокислотна суміш займала левову частку в обсязі харчування вашої дитини, то тепер обсяг суміші набагато зменшиться. Чим же замінити цей обсяг? Ось тут і потрібен суворий, скрупулузный розрахунок добового меню вашого малюка з урахуванням його індивідуальної переносимості.

Наприклад:

Сніданок - дитяча розчинна каша Хумана (білок від 1,6 м до 8 г на 100 г сухої суміші) 15 -20 р. Вибір виду каші залежить від індивідуальної переносимості дитини.

Обід - суп овочевий (до супу можна запропонувати шматочок хліба, салат зі свіжих овочів), овочевий соус або овочеве пюре - 150-200 р.

Полудень - фруктове пюре (якщо дозволяє переносимість, то можна запропонувати малюкові фруктове пюре з йогуртом, сиром або вершками) 120-150 р.

Вечеря - «молочна» каша або суп (може бути з гречаної крупи, «манною» крупи, з «рисом» або н/б вермішеллю). Використовується низкобелковое молоко.

У цьому віці необхідно привчати дитину до смаку і свіжих овочів. Запропонуйте в обід до супу салат з помідорів і огірків, салат зі свіжої пекінської капусти з огірочком або ж свіжу моркву з ложечкою сметани.. І ви побачите, що незабаром ці страви стануть у вашої дитини улюбленими. А фруктові або фруктово-овочеві муси, смузі або фреші додатково забезпечать організм дитини вітамінами, але це будуть вітаміни природні, а не синтетичного походження, що набагато корисніше для організму дитини.

Багато дітей добре витримують перерва між годуваннями, але якщо все-таки є необхідність у перекус,то можна пропонувати дитині фрукти, шматочок огірка або помідора, свіжої моркви(якщо це вписується в дієту малюка), або ж низкобелковое печиво, вафлі, кренделі, соломку.

Після року різко зменшився обсяг амінокислотної суміші і дитина може відчувати нестачу обсягу харчування. Щоб уникнути це деякі мами дають своїм дітям низкобелковое молоко Milupa, Dalia або низкобелковый напій Нутриген. Але занадто захоплюватися цим не варто. Навіть найкраща, найбільш якісна низкобелковое молоко - все таки це не той натуральний продукт, який спокійно вживають всі малюки. Так що пити у великих кількостях низкоблковое молоко ми все ж не радимо, а от додати трохи в кашу для молочного смаку - чому б і ні?

Вихід з цієї ситуації, як вже раніше нами і пропонувалося збільшити обсяг овочевих пюре. Варто збільшити в раціоні малюка після року обсяг саме овочевих страв, т. к. подивившись склад і спеціальних низкобелковых каш, і макаронних виробів, бачимо у складі різного роду крохмалі - кукурудзяний, пшеничний, картопляний і т. д. Крохмаль - це практично чисті вуглеводи, що засвоюються значно швидше, ніж поживні речовини з овочів і відкладаються зайвим жиром у дітей. Тому, якщо буде стояти питання - овочі або каша з крохмалепродуктів, то виберіть все таки те, що корисніше для дитини.

Ми не закликаємо категорично відмовитися від таких каш і макаронних виробів, немає. Ми просто радимо підходити до вживання цих продуктів розумно. Нехай у добовому раціоні вашої дитини крохмалепродуктів буде не більше 5%. Аналізуючи цей рада, мама може запитати - а чому ж тоді добирати рекомендовані дитині калорії? Адже, генетики стверджують, що якщо добовий раціон дитини по калорійності наближається до нормативного, то у дитини збільшується переносимість фенілаланіну. Але це тільки порада генетиків, а не пряме керівництво до дії.

Тут варто серйозно подумати і вибрати оптимальний для дитини варіант - переносимість, трохи більшу, ніж зазвичай, і домогтися її ціною додавання в меню дитини жирів і вуглеводів і на виході, може бути, мати проблеми з шлунково-кишковим трактом або ж не перевантажувати організм жирами і вуглеводами, але мати у дитини меншу переносимість.

Вирішувати це питання треба індивідуально. Адже, всі діти мають різну швидкість метаболізму в організмі і одній дитині ці «нормативні» калорії ніяк не будуть зайвими, а у іншого - відразу ж позначаться зайвою вагою. Тому порада - треба ориентировться на індивідуальні потреби організму дитини виходячи з центильных таблиць не тільки вагу, але і зростання. Тобто якщо дитина високий, то треба дивитися його вага не за віком, а згідно з показниками зростання. Відповідають показники один одному - ви годуєте дитину правильно, у відповідності з його енергетичними потребами, відрізняються від цих норм - треба вживати заходів!

А найголовніше, бачачи свого підрослого малюка, порівнюючи його успіхи в розвитку, хоча кожен фахівець говорить, що це робити не можна - кожна дитина неповторна індивідуальність, але все одно мимоволі кожна мама це робить мимоволі, і все ж порівнюючи успіхи в розвитку своєї дитини з ФКУ та дитини без ФКУ, ви побачите, що ваші труди даром не пройшли, - у вас чудовий, розвинена дитина, нічим не поступається у своєму розвитку іншим дітям. А ви тим часом, вже навчилися управляти рівнем фенілаланіну в крові своєї дитини, точно визначили безпечний для нього добове протребление фенілаланіну, адже якраз до трьох років цей показник стає більш-менш стабільним і забезпечили повноцінне розвиток вашого малюка.