RU  UA
ГоловнаЗахворюванняДієтаКонсультаціяРецептиФорумБлоґиНовиниМастеркласФКУ АкадеміяКонтакти
Розділи
Корекція дієти ФКУ деякими нутрієнтамиВітамінно-мінеральний склад амінокислотної сумішіРозрахунок балансу нутрієнтів в дієті дитини з фенілкетонурієюПорівняльні таблиці вмісту нутрієнтів в сумішахВітаміни в дієті ФКУВітаміни в дієті ФКУ. Ознаки дефіцитуКорекція дефіциту вітамінівРаціональне застосування вітамінівВітаміноподібні речовиниОмега-3 і гіперактивністьМінерали в дієті ФКУМікроелементи в дієті ФКУМінерали. Особливості засвоєння, безпекаОсобливості підбору вітамінно-мінеральних комплексівНорми фізіологічних потреб в енергії та харчових речовинах Адекватні і верхні допустимі рівні споживання нутрієнтівПрофілактика сезонних захворюваньСтаттіЮридична консультаціяМедичні обстеження та консультаціїАльтернативні методи лікування ФКУ
Підписка
подписка на новости Отримуйте новини на e-mail підписавшись на наші розсилки:

Новини Української ФКУ організації

Подписаться письмом

Мікроелементи в дієті дитини з фенілкетонурією

За сучасними даними понад 30 мікроелементів вважаються необхідними для життєдіяльності людини. Серед елементів, дефіцит яких носить повсюдний характер, ВООЗ виділяє три найбільш значущих: йод, залізо і цинк, а також 6 есенціальних елементів: кобальт, марганець, мідь, молібден, селен і хром. Нутриціології вважають їх "вкрай необхідними".

Залізо

Залізо необхідне дітям для формування зростаючих тканин і кровотворення. Дефіцит заліза призводить до зниження здатності до навчання у дітей, імунного статусу, температури тіла (холодні руки, ноги). Це означає, що надходження заліза при дієті ФКУ має дуже строго контролюватися. Середній коефіцієнт засвоєння для заліза - 10 %. Розрізняють два види заліза - гемове, або гемное (входить до складу гемоглобіну) і негемовое (негемное). Гемове залізо міститься в м'ясі (особливо багато його в печінці та нирках), негемовое - в рослинній їжі. Якщо гемове залізо засвоюється майже повністю, то зі всмоктуванням негемового можуть виникати проблеми. Дефіцит заліза призводить до зниження здатності до навчання у дітей, імунного статусу, температури тіла (холодні руки, ноги), рівня тиреоїдного гормону.

Фізіологічна потреба в залізі, мкг:

  • діти 1-7 років - 10
  • 7-11 років - 12
  • 11-14 років - 12 для хлопчиків, 15 дівчаток
  • 14-18 років - 15 для хлопчиків, 18 для дівчаток

Органи охорони здоров'я в США рекомендують добове споживання заліза в дозі 45 мг. Важка передозування залізом може відбуватися при добовому споживанні заліза більше норми у 50-100 разів.

Залізо засвоюється тільки в присутності достатньої кількості вітаміну С. Тому на це потрібно звернути особливу увагу, якщо дитина п'є суміш без вітаміну С і К (P-AM2, P-AM3. P-AM Universal). У всіх сумішах, крім Comida, спостерігається помірний дефіцит заліза. У разі необхідності коригування дефіциту, обов'язково погоджуйте з лікарем дозування. Високі дози заліза токсичні..

Йод

При нестачі йоду порушується обмін речовин в організмі, перестає функціонувати щитовидна залоза, послаблюється імунітет. Однак не варто забувати, що будь-який дефіцит не виникає, якщо приймати профілактичні заходи. В регіонах, де спостерігається низький вміст йоду в ґрунті, загальний вміст йоду в продуктах мало і не може покрити потреби. Для профілактики йододефіциту ВООЗ рекомендує вживання йодованої солі. Йодовану сіль слід додавати в готову страву, так як при кип'ятінні йод випаровується. Натуральними джерелами йоду можуть бути морська сіль, чорноплідна горобина, хурма, фейхоа, аґрус. У сирому картоплі - достатня кількість йоду, але 50% його руйнується при варінні. Кращим з натуральних джерел йоду вважаються морепродукти, наприклад морська капуста (ламінарія).

Ендокринологи рекомендують наступні норми споживання йоду:

  • дітям від 2 до 6 років - 90 мкг
  • дітям від 7 до 12 років - 120 мкг
  • дорослим від 12 років і старше - 150 мкг
  • вагітним і годуючим жінкам - 200 мкг
  • Верхній допустимий рівень споживання йоду 300 мкг.

Йододефіцит - дуже серйозний стан, самолікування абсолютно виключено. Регулярно відвідуйте ендокринолога, робіть УЗД щитовидної залози, здавайте аналізи (гормону ТТГ). Можливо недостатнє надходження йоду з сумішей Тетрафен 40 і 70, Афенилак 40 і МД міл ФКУ-2. У разі відхилення від норм проконсультуйтеся з приводу призначення індивідуальної йодної профілактики, але не забудьте повідомити, скільки йоду дитина отримує з сумішшю. Засвоєння йоду - 100%, і надлишок його може бути токсичний.

Селен

Селен - найважливіший елемент антиоксидантного захисту організму. Недолік селену не тільки знижує імунітет і працездатність, але і призводить до розвитку серцево-судинних захворювань. Без достатнього надходження селену неможливо лікувати йододефіцит. Чемпіон за вмістом селену - бразильський горіх (2 мг), і деякі мами додають його в дієту дитини, якщо дозволяє толерантність ФА.

Потреба в селені (добова) за даними ВООЗ:

  • жінки - 55 мкг на добу;
  • чоловіки - 70 мкг на добу;
  • діти - 1 мкг / кг ваги тіла
  • Гранично допустима добова норма селену - 150 мкг

Надлишок селену небезпечний, тому не рекомендується перевищувати норми споживання. Селен відсутня в суміші P-AM Universal. В інших сумішах, крім Р-АМ 3 і Comida, спостерігається помірний дефіцит.

Цинк


Для дорослої людини необхідно всього 15 мг на добу, але без цинку продовження роду проблематично. Цинк необхідний для імунітету, гормональної та ферментативної систем, покращує утворення гемоглобіну, необхідний для росту і відновлення тканин. Цинк активізує діяльність мозку. Він міститься в усіх клітинах, особливо в клітинах очей, печінки, м'язів і статевих органів. Цинк регулює діяльність нервової системи, покращує настрій, пам'ять і увагу. Необхідний для нормального росту, розвитку і статевого дозрівання.

Надлишкове надходження кальцію призводить до зниження рівня цинку. При підвищенні споживання кальцію до 1500 мг рівень цинку падає на 50% від норми. Тому нутриціології наполягають на тому, що не можна приймати неорганічний кальцій, потрібно приймати тільки органічний. Рівень цинку падає при стресах, фізичних, емоційних навантаженнях, при прийомі ліків, при зниженій кислотності шлунка. Цинк засвоюється тільки в присутності нормальної кількості вітамінів групи В. Дефіцит цинку дуже небезпечний розвитком психічних розладів.

У поєднанні з вітаміном с цинк володіє активним противірусною дією, сприяє виробленню Т-лімфоцитів, захищає від розвитку діабету, так як нормалізує рівень глюкози в крові. Цинк з натуральних джерел добре засвоюється організмом. Близько 2-8 мг/кг містять малина, чорна смородина, фініки, більша частина овочів, очищений рис, буряк, цукровий буряк, спаржа, селера, помідори, картопля, редька. Близько 75-140 мг/кг - більшість грибів (печериці, лисички та ін)

Добова потреба в цинку, мг:

  • 1-3роки - 5,0
  • 3-7 років - 8,0
  • 7-18 років - 10 -12

Верхній допустимий рівень споживання цинку, мг

  • 1-3 роки - 7
  • 4-6 років - 10
  • 7-10 років - 13
  • 11-14 років - 18
  • 15-17 років - 22
  • Дорослі - 25 (Європа) - 40 (США)

Надлишкове надходження кальцію призводить до зниження рівня цинку. Цинк засвоюється тільки в присутності нормальної кількості вітамінів групи В. В сумішах Тетрафен 40 і 70, Афенилак 40, Р-АМ2 і Р-АМ Універсальний помірний дефіцит цинку. У великих дозах цинк токсичний.

Корекція надходження мікроелементів

На відміну від вітамінів, кількість яких у складі харчового раціону і БАД може перевищувати відомі норми адекватної потреби, не завдаючи шкоди організму, з макро - і мікроелементами потрібно бути дуже уважними та обачними. Для кожної людини існує свій індивідуальний оптимум потреби щодо кожного елемента. Крім того, ми знаємо, що надмірне надходження практично кожного елемента має негативні наслідки, викликаючи дезорганізацію і збої в обміні речовин і проявляючись антагонізмом стосовно деяких елементів. Також відомо, що високі дози будь-якого елемента можуть бути токсичними для організму.

Небезпечними елементами, що мають дуже низький поріг токсичності, у разі постійного або тривалого надходження в організм з їжею є за рейтингом небезпеки: фтор - літій - олово - кремній - ртуть - хром - селен - йод - кадмій - марганець - цинк, залізо. Дефіцити елементів можуть проявлятися дуже широким спектром порушень обміну речовин і часто ведуть до виникнення цілком певних синдромів і захворювань. Однак використання препаратів, у які входять різні елементи, безсистемно і у великій кількості чревато дуже серйозними негативними наслідками, так як можна перевантажити організм тими чи іншими елементами, а така перевантаження представляє ще більшу небезпеку, ніж дефіцит елементів. Ще раз підкреслимо, що фізіологічна потреба у макро - і мікроелементах носить індивідуальний характер і є величиною змінною. Вона змінюється в залежності від фізіологічного стану організму, рівня фізичної активності та стану здоров'я.

Слідкуйте за достатнім надходженням макроелементів в оптимальному поєднанні, віддавайте перевагу біодоступним формами, натуральним джерелами мікроелементів. Так ви знизите ризик антагонізму макроелементів та токсичного впливу мікроелементів. У разі, якщо ви вирішили давати дитині вітамінно-мінеральний комплекс, ретельно прорахуйте дозування, щоб не перевищити допустимих значень.

Адекватні і верхні допустимі рівні споживання нутрієнтів для дорослих

Про особливості засвоєння, нормах надходження, ознаки дефіциту і правилах додаткового прийому мінералів читайте у статті"Макро і мікроелементи"

Читайте далі: Мінерали. Особливості засвоєння, безпека