RU  UA
ГоловнаЗахворюванняДієтаКонсультаціяРецептиФорумБлоґиНовиниМастеркласФКУ АкадеміяКонтакти
Розділи
Корекція дієти ФКУ деякими нутрієнтамиВітамінно-мінеральний склад амінокислотної сумішіРозрахунок балансу нутрієнтів в дієті дитини з фенілкетонурієюПорівняльні таблиці вмісту нутрієнтів в сумішахВітаміни в дієті ФКУВітаміни в дієті ФКУ. Ознаки дефіцитуКорекція дефіциту вітамінівРаціональне застосування вітамінівВітаміноподібні речовиниОмега-3 і гіперактивністьМінерали в дієті ФКУМікроелементи в дієті ФКУМінерали. Особливості засвоєння, безпекаОсобливості підбору вітамінно-мінеральних комплексівНорми фізіологічних потреб в енергії та харчових речовинах Адекватні і верхні допустимі рівні споживання нутрієнтівПрофілактика сезонних захворюваньСтаттіЮридична консультаціяМедичні обстеження та консультаціїАльтернативні методи лікування ФКУ
Підписка
подписка на новости Отримуйте новини на e-mail підписавшись на наші розсилки:

Новини Української ФКУ організації

Подписаться письмом

Корекція дефіциту вітамінів у дієті при фенілкетонурії

Починати вирішувати проблему дефіциту вітамінів необхідно з харчування. Щоб грамотно будувати харчовий раціон дитини, необхідно знати, де, в яких продуктах і скільки міститься тих чи інших вітамінів. Багато традиційні продукти харчування можуть містити достатньо високі кількості вітамінів, які здатні забезпечити нормальний або навіть більш високий рівень споживання. Але не слід зваблюватися цифрами, оскільки вони мають відношення до свіжих продуктів харчування, а при їх зберіганні, переробці та кулінарній обробці відбуваються досить значні і часто неминучі втрати вітамінів.

В ідеалі меню дитини з ФКУ повинно бути насичено натуральними вітамінами, які надходять з овочами, ягодами і фруктами. Намагайтеся віддавати перевагу свіжим, не піддається термообробці продуктів. Введіть у раціон дитини фреші, смузі, овочеві та фруктові салати. Пам'ятайте, що принципи здорового харчування припускають вживання не менше п'яти порцій свіжих овочів і фруктів в день. Звичайно, якщо це дозволяє переносимість організму дитини. Це легко здійсненно влітку і восени, а ось взимку і навесні можуть виникнути певні проблеми.

У період епідемій, під час і після хвороби, у весняний період діти найбільше потребують додаткового прийому вітамінів, особливо А, С, Е - антиоксидантів. І якщо необхідно підтримати дитини вітамінами, нехай дозування будуть профілактичними, а з урахуванням надходження суміші вони не повинні перевищувати максимально допустимих значень.

В даний час крім вітамінів, виділяють і вітаміноподібні речовини, які, як і вітаміни, являють собою найбільш різноманітні хімічні сполуки. Деякі з них в тій чи іншій мірі відрізняються від справжніх вітамінів. Окремі вітаміноподібні речовини є справжніми вітамінами для окремих тварин і бактерій. В даний час виділяють близько 10 вітаміноподібних речовин.Найважливіші для дієти ФКУ наступні вітаміноподібні речовини:

  • Поліненасичені Омега - 3 і Омега - 6 жирні кислоти, Вітамін F - є збірним назвою декількох жирних кислот: лінолевої, ліноленової, арахідонової та інших. Ненасичені жирні кислоти в організмі не утворюються, тому повинні надходити з їжею. На засвоєння жирних кислот у кишечнику впливає склад споживаної їжі. Чим більше вуглеводів, тим менше всмоктується жиророзчинних вітамінів, у тому числі і вітаміну Е. Вуглеводи виступають у ролі своєрідної губки, що «вбирає» лінолеву і ліноленову кислоти.
  • Холін, Вітамін В4 - утворюється в організмі з амінокислоти метіоніну, але в недостатній кількості, тому необхідно його щоденне надходження з їжею. Холін необхідний для утворення ацетилхоліну, що бере участь у передачі нервових імпульсів. Холін сприяє кровотворенню, позитивно впливає на процеси росту, захищає печінку від гострих і хронічних уражень. "Вітамін" В4 покращує концентрацію уваги, запам'ятовування інформації, активізує розумову діяльність, підвищує настрій, сприяє усуненню емоційної нестійкості. При дефіциті холіну зменшується синтез карнітину, необхідного для утилізації жирів, роботи м'язів і серця. При низькому споживанні вітаміну В12 і фолієвої кислоти може виникнути нестача холіну в організмі. Холін разом з инозитолом утворює лецитин. У дієті ФКУ натуральні джерела холіну практично відсутні.
  • L-Карнітин, Вітамін Вт, Вітамін гамма - поліпшує обмін жирів і сприяє виділенню енергії при їх переробці в організмі, підвищує витривалість і скорочує період відновлення при фізичних навантаженнях, поліпшує діяльність серця, прискорює ріст м'язової тканини, стимулює імунітет. L-Карнітин підвищує окислення жирів в організмі. При достатньому вмісті L-карнітину жирні кислоти дають не токсичні вільні радикали, а енергію, запасаемую у вигляді АТФ, що істотно покращує енергетику серцевого м'яза, яка на 70% живиться жирними кислотами. У найбільшій кількості L-карнітин міститься в молочних і м'ясних продуктах, тому доцільно додатково приймати його при ФКУ.
  • Убіхінон, Коензим Q10, Кофермент Q необхідний для нормальної життєдіяльності організму і, перш за все, для функціонування тканин з високим рівнем енергетичного обміну. Найбільша концентрація коферменту Q - в тканинах серцевого м'яза. Синтезується в невеликих кількостях організмом в дитячому віці, у підлітковому синтез сповільнюється. Джерелом є в основному м'ясні продукти. Тому доцільно застосування препаратів коензиму Q10 для профілактики і лікування серцево-судинних захворювань.

Деякі з них особливо важливі для дитини з ФКУ, так як їх натуральні джерела відсутні. Про це докладно розповімо у статті "Вітаміноподібні речовини"

Правила призначення і прийому вітамінних препаратів

Отже, ми розібралися, що потреба у вітамінах індивідуальна. Дефіцит вітамінів може зростати при високих фізичних і психічних навантаженнях, гострих і хронічних захворюваннях та в інших екстремальних умовах. У багатьох людей в силу особливостей обміну речовин і здоров'я постійно збільшена потреба в окремих вітамінах. Критерієм потреби у вітамінах є клінічні симптоми вітамінного дефіциту. Орієнтиром у споживанні вітамінів у звичайних умовах є не середня, а верхня межа норми (верхній допустимий рівень споживання). Вітамінів повинно бути багато.

Вітаміни краще приймати під час їжі два - три рази в день або у пролонгованій формі. Це уповільнює всмоктування вітамінів у кишечнику, знижує пікові навантаження на метаболічні системи і призводить до більш повної їх утилізації в організмі. Навпаки, одноразовий прийом добової дози вітамінів або їх вживання натще істотно знижує засвоюваність і утилізацію вітамінів і збільшує їх втрати. Вітаміни необхідно вводити повільно і рівномірно.

Помірне надмірне споживання вітамінів (за винятком жиророзчинних) веде до їх підвищеного виведенню з організму і не приносить користі. Значний надлишок вводяться вітамінів може дезорганізувати роботу метаболічних систем організму і викликає явище гіпервітамінозу (жиророзчинні вітаміни здатні акумулюватися в організмі.

Прийом вітамінних препаратів повинен бути адекватний поточної фізіологічної потреби, яка є величиною змінною. Потреба у вітамінах завжди індивідуальна.

Читайте далі: Раціональне застосування вітамінів