RU  UA
ГоловнаЗахворюванняДієтаКонсультаціяРецептиФорумБлоґиНовиниМастеркласФКУ АкадеміяКонтакти
Розділи
Розрахунок дієти по фенилаланинуОгляд готових продуктів Як правильно взяти кров на аналізАмінокислотні сумішіДіти від року до трьох роківХарчування дітей старше 3 роківМетодичні рекомендації щодо харчування у дитячому садкуЗразкове меню на 10 днівСтаттіЮридична консультаціяМедичні обстеження та консультаціїАльтернативні методи лікування ФКУ
Підписка
подписка на новости Отримуйте новини на e-mail підписавшись на наші розсилки:

Новини Української ФКУ організації

Подписаться письмом

Як правильно взяти кров на аналіз фенілаланіну

Автор: Олена П.

Ми вже радили, що краще пристосуватися самостійно брати кров у свого малюка. Повірте, вдома, в спокійній, звичній для дитини обстановці мама або тато набагато безболісніше і краще зможуть взяти ті дві краплі крові з пальчика, ніж лаборант при тому «конвеєрі», що стоїть в коридорі на прийом в лабораторію. Так і дитина «зловить» менше вірусів і інших мікробів, якщо кров будете брати вдома, а не в лікарні.

skrining1.jpgДля цього вам знадобиться:

  1. Бланк-тест для аналізу ФА - а це такий бланк з кружечками, із спеціального паперу - можна попросити в лабораторії генетичного центру;
  2. Ручка для проколу типу Акку-чек і додаткові голки до неї - можна придбати в аптеці (для хорошого проколу потрібні голки хоча б 30G);
  3. Вата і спирт

Рівень фенілаланіну в організмі постійно коливається, в залежності від прийому і перетравлення їжі, від перерв у її прийнятті. Кров для аналізу на рівень фенілаланіну рекомендується брати з ранку натщесерце. В цей період рівень в крові найвищий, що для нас треба знати найвищий її показник, щоб у відповідності з ним складати добову дієту. Однак для малюків дотримати всі умови проблематично. Маленька дитина їсть часто, тому радимо брати кров на аналіз у найбільший добовий перерву в годувань і постаратися, щоб він був не менше 3-х годин. А тепер - найважливіші поради при самостійному взяття крові.

Ручку з пір'ям для проколу пальчика ви вже придбали, тепер вам треба навчитися користуватися нею. Хай вибачать мене папи, але нехай вони будуть мужніми і дозволять своїм дружинам вчитися брати кров на собі, а не на малюка.

Отже, найперший рада - ручки або ніжки малюка повинні бути дуже теплими, а ще краще - гарячими. Тоді набрати краплю крові зовсім не складе праці. Глибину проколу поставте на 3,5-5, т. к. ручка розрахована все таки на діабетиків, а нас така крапелька крові не влаштовує, нам треба краплю побільше. Ми у своїй малятка колем дві дірочки поруч. Поки вона була маленькою, десь до 9-10 місяців, брали кров з великого пальчика на ніжці, а потім з безіменного пальчика на руці. Можна просто оберніть ручку (від ліктя) у тепле вологе рушник на 3-5 хвилин, після проколу опустити руку нижче рівня серця дитини, палець не тиснути, можна до проколу несильно погладжувати передпліччя від ліктя до кисті. А головне - правильно підібрати глибину проколу, дочекатися великої краплі і один раз доторкнутися до паперу. Прокол потрібно робити не в кінчик пальця, а в подушечку збоку від середньої лінії пальця.

В даний час, поряд з цим пристосуванням для проколу пальця, виготовленим для глюкометрів, є автоматичні скарифікатори, які роблять більший прокол, відповідно відразу утворюється велика крапля.

Ось що пишуть фахівці з цього приводу.

«Трубочки (капіляри) для забору крові не МОЖНА використовувати, в тому числі особливо "видувати" її звідти! Акуратно видаліть першу краплю крові сухою стерильною ватою. Не стискайте ногу (палець) дитини, це може призвести до гемолізу, кров повинна виділятися самостійно. Коли набереться достатньо велика крапля, акуратно промокніть її папером. На кожен гурток кров наноситься тільки один раз. Заборонено нашаровувати на вже нанесену кров другий шар, це спотворює результати дослідження.

Особливість паперу, що використовується для забору крові, в тому, що вона вбирає на одиницю площі строго фіксовану кількість крові. Це вимагає при виробництві високої однорідності паперової маси та дотримання товщини її поливу. Дотримати це досить складно, тому в усьому світі і довіряють тільки одній фірмі (S&S), яка гарантує якість. Якщо ви нанесли кров папір двічі на одне і те ж місце, і це місце буде використано для визначення вмісту фенілаланіну, результат буде вище на 30-80 відсотків (тобто замість 4-5 або навіть 7 мг/дл). При використанні капілярів кров завжди починає згортатися в капілярі (якщо ви не використовуєте спеціальні засоби для запобігання згортання, а їх використання спотворює результат, тому користуватися ними теж не можна - ні цитратом, ні ЕДТА, ні гепарином) - тому результат не гарантований (але менше ніж при подвійному нанесенні). Якщо кров не повністю просочила папір - зрозуміло, що аналіз буде занижений в непередбачуваною пропорції.»

І ще поділюся маленькою хитрістю у разі дефіциту бланків: «Капати можна в будь-яке місце бланка, в тому числі на друкарські написи - вони не заважають аналізу (тому можна різати бланки на кілька частин, якщо їх мало).»

Після взяття крові на аналіз бланк необхідно просушити на повітрі, далеко від прямих сонячних променів і нагрівальних приладів, протягом 3-3,5 годин. Потім можна упакувати в целофановий пакет і, якщо треба в конверт, щоб відправити по пошті, або покласти в холодильник, де він повинен зберігатися до тих пір, поки ви не отвезете його в лабораторію.

Аналіз на «відмінно!»

Розвиток, самопочуття, поведінка вашої дитини, навіть стан його шкіри та багато-багато іншого залежить від показника його аналізу, від рівня фенілаланіну в крові. Більшість зарубіжних фахівців вважають нормальним рівень ФА від 0,7 до 4, російські норми допускають ФА для грудних дітей до 6 мг%. Який показник тримати вас у вашої дитини? Ми радимо тримати його в межах від 2-х до 3,5. Навіть якщо аналіз зроблено з похибкою, а людський фактор і те, як налаштувати апарат не треба скидати з рахунків, так от, навіть якщо рівень ФА і трохи вище з урахуванням похибки, то він все одно не буде вище верхньої межі або не буде менше нижнього.

Коли ви дійдете до цієї частини практичних порад, то рівень ФА у вашого малюка вже буде в межах норм. Але складати руки вам не доведеться! Поки дитина маленька, росте найінтенсивніше, у нього починається процес прорізування зубів (а це запальний процес в організмі!) - у малюка постійно змінюється переносимість і ваше завдання зараз постаратися частіше здавати аналізи, постійно коригувати дієту. Тому всі провідні фахівці-генетики радять здавати аналіз у грудних дітей не рідше 1 рази в тиждень. Це не дуже просто, але це в інтересах вашої дитини і тому, чим частіше ви будете здавати аналіз, тим швидше буде відкоригована дієта. Рівень ФА виріс - негайно прибирати з дієти зайвий натуральний білок!

Хочу попередити батьків, що тривале обмеження надходження фенілаланіну в організм загрожує знову-таки підйомом ФА! Організму фенілаланін необхідний, без нього неможливе будівництво білкових молекул, і тоді організм починає використовувати власні білки і, відповідно, рівень фенілаланіну в крові підвищується. Тому годувати дитину безфенилаланиновой їжею не рекомендується більше 2-3 днів (я не кажу про тих днях, коли ви на початку лікування сидите на безбілковою дієті - це особливий випадок!). А далі треба знову повертатися до тієї норми, яка була до початку хвороби. Для мене нижній допустимою межею добового споживання фенілаланіну є показник 160ФА і то не рекомендую годувати дитину так більше тижня, а далі варто переходити на 180ФА - на цій переносимості дитина може перебувати довше, поки не нормалізуються аналізи (якщо йде прорізування зубів, то це може бути і більше місяців). Хочу вас попередити, що дуже рідко зустрічаються діти, у яких прорізування зубів йде без підвищення аналізу - нехай цей випадок буде ваш! Але бути готовим до того, що на прорізування якихось зубів аналіз може підвищитися і зуміти адекватно на це зреагувати - ось ваша основна задача в цей час.

Фахівці стверджують, що реальна індивідуальна переносимість дитини більш-менш буде точною до трьох років і, швидше за все, вона залишиться незмінною протягом довгих років, можливо, змінюючись тільки до підліткового періоду.