RU  UA
ГоловнаЗахворюванняДієтаКонсультаціяРецептиФорумБлоґиНовиниМастеркласФКУ АкадеміяКонтакти
Розділи
Корекція дієти ФКУ деякими нутрієнтамиВітамінно-мінеральний склад амінокислотної сумішіРозрахунок балансу нутрієнтів в дієті дитини з фенілкетонурієюПорівняльні таблиці вмісту нутрієнтів в сумішахВітаміни в дієті ФКУВітаміни в дієті ФКУ. Ознаки дефіцитуКорекція дефіциту вітамінівРаціональне застосування вітамінівВітаміноподібні речовиниОмега-3 і гіперактивністьМінерали в дієті ФКУМікроелементи в дієті ФКУМінерали. Особливості засвоєння, безпекаОсобливості підбору вітамінно-мінеральних комплексівНорми фізіологічних потреб в енергії та харчових речовинах Адекватні і верхні допустимі рівні споживання нутрієнтівПрофілактика сезонних захворюваньСтаттіЮридична консультаціяМедичні обстеження та консультаціїАльтернативні методи лікування ФКУ
Підписка
подписка на новости Отримуйте новини на e-mail підписавшись на наші розсилки:

Новини Української ФКУ організації

Подписаться письмом

Вітаміноподібні речовини (Омега-3, Лецитин, L-Карнитин, Коензим Q10)

"І в кого ти такий вдався?" - іноді це риторичне питання задають не дуже мудрі батьки, дивлячись на дитину, не виправдав їх сподівань. Але чи винен в цьому дитина? Прийнято вважати, що розумові здібності залежать від спадковості. Вчені стверджують, що справа не тільки в ній. Важливу роль у розвитку дитини відіграє кількість особливих нутрієнтів - вітаміноподібна речовин. Дослідження показують, що на здатність мозку запам'ятовувати, переробляти інформацію, обсяг пам'яті, а також стійкість нервової системи багато в чому впливає харчування. А точніше, скільки разом з їжею, починаючи від внутрішньоутробного періоду розвитку, надходить в організм людини так званих "есенціальних" поліненасичених жирних кислот і фосфоліпідів. На жаль, діти з фенілкетонурією практично позбавлені природних джерел цих речовин.

Наші діти изо дня в день відчувають колосальні стреси і навантаження. Для того, щоб не відставати від здорових дітей у навчанні й фізичному розвитку, їм потрібно трохи більше, ніж може дати їм амінокислотна суміш і дозволені продукти. У цій статті ми поговоримо про тих речовин, які допоможуть нашим дітям рости розумними, здоровими та витривалими.

Омега-3

Трохи історії. 70-ті роки 20-го століття. Датський вчений Дайенберг, вивчаючи жителів Гренландії, виявив цікавий факт - вони ніколи не страждають від серцево-судинних захворювань. Вивчивши їх раціон складається з морської риби і м'яса тюленів, вчений знайшов дві речовини, які отримали важкі назви - ейкозапентаєнову (ЕПК) і докозаексагеновую (ДГК) кислоти. Це відкриття дало поштовх для подальших досліджень цілого класу вітаміноподібних речовин - Омега-3 поліненасичених жирних кислот, скорочено ПНЖК. Вплив Омега-3 на організм людини по-справжньому приголомшливий. Вони впроваджуються в структуру клітин і активізують їх роботу. Поліпшується діяльність серцево-судинної системи, поліпшується зір. Вони підтримують печінка, покращують засвоєння деяких вітамінів (A, D, E, K). Але найголовніше - те, що Омега-3 активізує діяльність головного мозку. Вони допомагають нам швидше засвоювати інформацію, краще справлятися з навантаженнями. Люди, в організмі яких досить Омега-3, ніколи не страждають від депресії. Споживання Омега-3 вагітним і годуючим жінкам благотворно впливає на розвиток мозку і розумових здібностей дитини. Спостереження за 341 жінками в Норвегії, які отримували 10 мл олії з тріски на добу, з 8 тижня вагітності до 3 місяці життя дитини, показали, що на 4-му році життя у дитини коефіцієнт розумового розвитку (IQ) збільшується на 4 пункти.

Це хороші новини. А погані - в тому, що всі люди, що знаходяться на вегетаріанській дієті, відчувають дефіцит саме цих форм Омега-3 (ДГК і ЕПК), які містяться в рибі. Рослинні форми Омега-3 не можуть їх замінити, і вони майже не синтезуються в організмі. ЕПК і ДГК, або довголанцюгові Омега-3, ще називають есенціальними. Саме тому провідні фахівці з ФКУ рекомендують обов'язково включати їх в раціон дитини.

Польські дієтологи ФКУ про Омега-3 ПНЖК

У дієті ФКУ дуже важливу роль відіграє додатковий прийом поліненасичених жирних кислот (ПНЖК). Причина нестачі поліненасичених жирних кислот (Омега-3, LC-PUFA) у хворих на ФКУ - виключення з дієти натуральних джерел поліненасичених жирних кислот (молоко, м'ясо, печінка, риба, яйця).

Доведено позитивний вплив ПНЖК на плід, що розвивається:
  • профілактика преждевременых пологів;
  • позитивний вплив на вагу дитини при народженні
  • позитивний вплив на розвиток мовлення, когнітивні функції дітей грудного віку та розумовий розвиток старших дітей.
Позитивний вплив ПНЖК на здоров'я вагітної жінки:
  • зниження частоти прееклампсії:
  • зниження частоти депресії під час вагітності і депресії після пологів.

Дефіцит довголанцюгових Омега-3 (ДГК і ЕПК) може бути причиною гіперактивності і пов'язаної з нею низької навченості.

"Морські" і "рослинні" Омега-3

Давайте розберемося, які джерела Омега-3 і в якій кількості нам потрібні. Отже, за походженням Омега-3 жирні кислоти можна умовно розділити на дві групи: «рослинні» і «морські». До «морських», перш за все, відноситься докозагексаєнова кислота, скорочено ДГК і ейкозапентаєнова кислота - ЕПК. В основному вони міститься в рибі, креветках, крабах і тканинах морських тварин. Рослини, як наземні, так і водні, майже не синтезують «морські» форми Омега-3 і не можуть служити джерелом їх.

До числа «рослинних» Омега-3 належать цілий ряд речовин, найважливіше з яких - альфа-ліноленова кислота - АЛК. Рослини в основному синтезують саме АЛК. Рослинні форми Омега-3 можна знайти в гарбузовому та лляному маслі. В інших її мізерно мало."Рослинні" Омега-3 також міститься в зелених листових овочах. Всього 5% АЛК в організмі людини може бути перетворено в інші необхідні форми Омега-3 - довголанцюгові ЕПК і ДГК. Хоча лляне масло та інші джерела жирних кислот Омега-3 мають певними перевагами, вони нездатні замінити ЕПК і ДГК.

Часто забувають про одну особливості рослинних поліненасичених жирних кислот Омега-3 і Омега-6, у них є один істотний недолік - вони надзвичайно схильні до окислення. Особливо швидко окислення відбувається при нагріванні жирів і при взаємодії з повітрям. В результаті утворюється велика кількість вільних радикалів, які надають безліч негативних реакцій на весь організм. У лляному маслі дійсно міститься багато Омега-3 жирів, але, на жаль, воно окислюється занадто швидко. Кількість пероксидів, тобто продуктів окислення ліпідів, в ньому величезна. Таке масло принесе організму разом з вільними радикалами набагато більше шкоди, ніж користі. Це масло окислиться занадто швидко, навіть якщо пляшка буде стояти в холодильнику.

Доведено позитивний вплив довголанцюгових Омега-3 ПНЖК на розумовий розвиток дітей з фенілкетонурією.

Дефіцит DHA - активної форми «морських» омега-3 поліненасичених жирних кислот підвищує ризик виникнення гіперактивності і пов'язаної з нею низької здатності до навчання у дітей. Детальніше про це читайте у статті "Синдром дефіциту уваги та гіперактивність", "Використання поліненасичених жирних кислот у харчуванні дітей"

В деяких джерелах вказується рекомендована кількість ДГК до 15 мг на кг (Nutrition &Metabolism), тобто перевищувати цей рівень не рекомендується. Профілактична доза цілком може бути на рівні 2,5-5 мг/кг Дозу необхідно підбирати індивідуально, починаючи з кількох крапель, поступово збільшуючи. Можливо, декому доведеться зупинитися і на половині від цієї дози, так як омега може посилити кровообіг у мозку і викликати запаморочення у дітей з вегетосудинною дистонією. Вагітним рекомендують ЯК МІНІМУМ 200 мг на день на постійній основі протягом останніх трьох місяців. Деякі сучасні суміші вже збагачені Омега-3. Зверніть увагу, якщо в складі суміші є Омега-3 (DHA), бажано звірити кількість цих речовин з віковими фізіологічними нормами.

Профілактичні дозування ДГК (DHA) - 2,5-5 мг на кг Курс препарату Омега-3 - місяць, 2-4 курсу на рік, особливо при підвищених розумових навантаженнях, в періоди епідемій, після перенесених захворювань.

Як вибирати препарати Омега-3?

Вибираючи препарат Омега-3 поліненасичених жирних кислот, насамперед, слід звертати увагу на кількість «морських» форм - ДГК та ЕПК. Вони можуть позначатися також як DHA і EPA. Найчастіше зустрічається таке дозування: на капсулу 1000 мг 120 мг ДГК і 180 ЕПК. Якщо ДГК істотно менше, краще утриматися від покупки такого препарату. Часто можна зустріти препарати Омега-3 з жиророзчинними вітамінами, які обов'язково потрібно буде розрахувати у відповідності зі споживанням з амінокислотної суміші, і в них вміст Омега-3 набагато нижче, ніж нам необхідно. Тому краще купувати препарати Омега-3 без додаткових вітамінів.

Всі препарати Омега-3 є біологічно активними добавками до їжі. Всі ми знаємо, що ринок БАД далеко не так ідеальний, як нам хотілося б. Якщо ви не знайшли препаратів Омега-3 в аптеці, можливо, ви вирішите придбати його в інтернет-магазині компаній-виробників БАД. Щоб не купити препарат низької якості або фальсифікат, необхідно вибирати перевірених виробників, міжнародні компанії, продукція яких відповідає міжнародним стандартам якості (наприклад, GMP). Такі виробники мають виробничі потужності, системи очищення і контролю. Джерелом ДГК є риб'ячий жир з печінки риб. Печінка - це фільтр, який накопичує все забруднення океану. Хороший виробник бере не печінка, а жир, що знаходиться між м'язовими волокнами лососевих риб холодних вод. Такий препарат безпечніше. Не варто купувати розливні масла, тому що їх потрібно ретельно зважувати, плюс такого очищення масла під питанням. Не забуваємо про окисленні, що виключено у разі капсульних форм.

Часто можна зустріти препарати Омега-3 з різними вітамінами, які потрібно буде розрахувати у відповідності зі споживанням з амінокислотної суміші. Наприклад. Є Омега з вітаміном Е (Доппель Герц) для дорослих, це теж для дітей не добре (зниження згортання крові, гормонального стимулювання розвитку вітаміном Е). У складі є В6, враховуючи високі рівні В6 у ФКУшек, він не підходить. Є Вітрум Кардіо, та ж проблема - додаткові вітаміни.

Один з підходящих варіантів - Смарт Омега. Можна купити в аптеках. Зверніть увагу, що в складі Смарт Омега для дітей є вітаміни А і Д, тому їх потрібно розраховувати, щоб не було передозування. А ось DHA мало. Тому краще купувати Смарт Омега для дорослих:1 капсула містить 1000 мг риб'ячого жиру, який забезпечує омега-3-нутрієнтами (300 мг): ейкозапентаєнова кислота (180 мг), докозагексаєнова кислота (120 мг).

Дозування

В деяких джерелах вказується рекомендована кількість DHA до 15mg/kg. (Nutrition &Metabolism), Однак підрахунки показують, що якщо набирати таку кількість капсулами Омега-3, то буде передозування по інших жирів. Тому практичний досвід показує, що профілактична доза цілком може бути на рівні 2,5-5 mg/kg. Дозування слід підбирати індивідуально, починаючи з кількох крапель, поступово збільшуючи. Можливо, декому доведеться зупинитися і на половині від цієї дози, так як омега може посилити кровообіг у мозку і викликати запаморочення у дітей з ВСД. Вагітним рекомендують ЯК МІНІМУМ 200 мг на день на постійній основі протягом останніх трьох місяців.

Курс препарату Омега-3 - місяць, протягом року можна зробити від двох до чотирьох курсів. Дозування краще узгодити з лікарем.

Лецитин

«Есенціальний» означає незамінний, життєво важливий, а есенціальні фосфоліпіди - це цілий комплекс натуральних речовин, що включає в себе фосфатидил - холін, етаноламін, серин, інозитол, а також найважливіші для життєдіяльності будь-якого живого організму поліненасичені жирні кислоти: лінолева, ліноленова, олеїнова і каротиноїди. Весь цей складний комплекс речовин отримав у фармацевтичній і лікарській практиці назву лецитин.

До складу лецитину входить холін (вітамін В4), який у присутності вітаміну В5 (пантотенової кислоти) перетворюється на ацетилхолін (один з найбільш важливих для процесів пам'яті й мислення нейромедіатор), що прискорює передачу нервового імпульсу від однієї нервової клітини до іншої і тим самим активізує і прискорює інтелектуальну діяльність, творчу активність, працездатність, сприяє формуванню і збереженню пам'яті.

Наша печінка може синтезувати лецитин, але у вкрай недостатньому для організму кількості. Більша ж частина лецитину повинна надходити в наш організм з їжею. Про те, що білок основне будівельне і поживна речовина організму ми читали в підручниках з біології. А ось про лецитин дізналися не так вже давно. В кінці ХХ століття відбувся науковий прорив у вивченні «есенціальних фосфоліпідів» (лецитину), і це дозволило назвати їх рівними за своїм значенням білків. Із лецитину складається 50 % печінки, 1/3 мозкових ізолюючих і захисних тканин, що оточують головний і спинний мозок. Недолік лецитину може призвести до розвитку нервових захворювань.

Коли дитина фізично ослаблений, часто хворіє, йому як ніколи необхідні ударні дози лецитину, стабілізує захисні функції нервової системи, активізують мозок, наповнюють енергією всі нервові клітини. Лікарі в такі моменти радять батькам регулярно давати різні комплекси вітамінів. І роблять це правильно. Але є одне «але». Оскільки проникнення всіх вітамінів і ліків в «потрібну» клітку залежить від стану мембран клітини, якість якої визначає наявність лецитину. Чи будуть ефективні «вливання» всіх цих речовин, залежить від надходження в організм не стільки вітамінів, скільки лецитину. Особливо важливо достатню кількість лецитину для засвоєння жиророзчинних вітамінів. Саме лецитин виконує роль каталізатора, підсилюючи ефект прийому вітамінів. Величезне значення лецитин має і для дітей підліткового віку. Це період статевого і розумового дозрівання, в якому особливе навантаження несуть всі важливі системи організму: кровоносна, нервова, травна і т. д.

Джерело лецитину - це м'ясні, молочні продукти, яйця. У дієті ФКУ ці продукти практично відсутні, тому можна додатково ввести препарати лецитину в раціон дитини. Пам'ятайте тільки, що допускається використання лецитину виключно рослинного походження (соєвого) і дуже високого очищення! Приймати його можна довгостроково, бажано у поєднанні з вітаміном В5.

Добова потреба дорослої людини у фосфоліпідах 5-7 г на добу. Для дітей до 14 років - до 2,5-3,5 г на добу. Лецитин можна приймати тривалий час, особливо ефективно після курсу Омега-3. Рекомендується під час хвороби, при підвищених розумових навантаженнях, для корекції неврологічного статусу.

Наприклад, у продажу є капсули соєвого лецитину по 560 мг. 1-2 капсули в день для дитини до 14 років і 2-4 для підлітка старше 14 років цілком достатньо.

L-Карнітин

Якщо б існувала така таблетка, яка допомогла б дитині накопичити якомога більше енергії, підвищити імунітет і розумові здібності? А якщо ця таблетка - абсолютно натуральне вітаміноподібна речовина? Ви б напевно використовували б цю можливість. Виявляється, ця та таблетка вже існує і називається вона - L-карнітин.

L-карнитин (англ. L-carnitine, також левокарнітин, вітамін Bt, вітамін B11) - амінокислота, природна речовина, споріднене вітамінів групи В, виконує в організмі ряд важливих функцій. Чинить нейропротекторну, антигіпоксичну, антиоксидантну дію, запобігає остеопороз, а також стимулює регенерацію тканин. L-карнітин покращує метаболізм міокарда і необхідний для функціонування деяких ферментів. Основними харчовими джерелами L-карнітину є м'ясо, риба і молочні продукти. Середньостатистична людина споживає разом з їжею близько 50 мг L-карнітину в день. Але цього буває недостатньо, щоб задовольнити потреби організму. Вегетаріанцям часто не вистачає L-карнітину, і вони починають відчувати себе значно краще, вводячи в свій раціон додатковий L-карнітин, який замінює природний L-карнітин. Організм виробляє L-карнітин з лізину, метіоніну, заліза, вітамінів С, В3 і В6, тому важливо задовольнити потребу організму в цих компонентах.

Карнітин дуже ефективно допомагає серцю, оскільки дві третини своєї енергії воно отримує від спалювання жиру. Серце повинно постійно підтримувати свою роботу і постійно потребує енергії, тому хворі серцево-судинними захворюваннями особливо потребують L-карнитине. Різноманітні гострі інфекційні захворювання, такі як грип, пневмонія, пієлонефрит та ін, що супроводжуються інтоксикацією й підвищенням температури до критичних цифр, що приводять до напруженої роботи багатьох органів і систем. Підвищення температури тіла на один градус збільшує частоту серцевих скорочень на десять ударів в хвилину, інтоксикація ще більше збільшує цей показник. Для забезпечення роботи серцевого м'яза в прискореному режимі потрібні значно більші енергетичні витрати. Введення в раціон харчування таких хворих L-карнітину як раз і дає серцю ту необхідну додаткову енергію, що дозволяє серцю працювати на підвищеному режимі.

L-карнітин підвищує стійкість до фізичних навантажень. Це улюблена харчова добавка професійних спортсменів. Акумулюючись в м'язах і сприяючи розпаду жирів в клітинах мускулатури, він забезпечує м'язову тканину потужною і тривалої енергією. Застосування L-карнітину дозволяє довше займатися фізичними вправами, не втомлюючись при цьому. Особливо ефективний у спортивних дисциплінах, що потребують тривалих фізичних навантажень на максимальному рівнях. Найбільш часто зустрічається відгук спортсменів - це помітне підвищення витривалості.

В останні роки для хворих на фенілкетонурію була обґрунтована необхідність застосування препаратів карнітину (L-карнітин, елькар у середній добовій дозі 10-20 мг/кг маси протягом 1-2 міс. 3-4 курси на рік) для профілактики його недостатності. (Diagnos.ruДеякі сучасні амінокислотні суміші вже збагачені L-карнітином.

Коензим Q10

Кофермент Q (кофермент Q10, коензим Q10, убіхінон) - "всюдисущий" - речовина, що міститься практично у всіх живих клітинах. Вперше його застосували для лікування серця ще в 1965 році. В організмі людини він синтезується з мевалоновой кислоти і похідних фенілаланіну і тирозину. Існують і зовнішні джерела коензиму Q10 - в основному це м'ясні продукти, горіхи, м'ясо. В овочах у невеликих кількостях вони присутні в брокколі і цвітної капусти. Це значить, що діти з фенілкетонурією в тій чи іншій мірі відчувають недолік цього життєво важливого коферменту.

Чим же він такий важливий? Кофермент Q10 міститься в кожній клітині і є ключем до процесу, в ході якого виробляється 95% клітинної енергії. Він є найважливішим елементом синтезу біохімічних носіїв енергії - молекул АТФ. Постійна присутність цього природного речовини в клітинах людини в достатній кількості є абсолютно необхідним. Найбільше його знаходиться в тих органах, які споживають максимум енергії - серці, печінці, нирках та підшлунковій залозі. Вже 25% дефіцит Коензиму Q10 є передумовою розвитку багатьох хвороб.

Дефіцит Q10 може бути викликаний недостатністю надходження з їжею, порушенням його біосинтезу, високим рівнем витрачання в організмі. Частина коензиму синтезується організмом. Процес цей дуже складний, він має 17 етапів і вимагає 7 вітамінів і кілька мікроелементів, і цей механізм за своєю природою можна назвати досить вразливим. Зниження синтезу відбувається при стресі, охолодженні, хвороби, прийом ліків, фізичної активності.

На думку деяких вчених, одним з факторів ризику потрапляння дитини до групи часто хворіючих дітей» є дефіцит енергії. Тому таким дітям доцільно застосовувати препарати, які поліпшують процеси енергетичного обміну. Застосування препаратів коферменту Q дозволяє істотно поліпшити стан здоров'я дітей, що часто хворіють, стабілізуючи у тому числі механізми вегетативної регуляції і клітинного енергообміну. У часто хворіючих дітей дошкільного віку при лікуванні препаратами Коензиму Q10 спостерігається мінімізація скарг та емоційної лабільності, нормалізація сну та апетиту, підвищення стійкості до навантажень. Коензим Q10 є природним імуномодулятором - він підвищує кількість імуноглобулінів, так само це речовина ефективно допомагає в комплексній терапії захворювань нирок.

Препарати коензиму Q10 широко застосовуються в дитячій практиці для лікування серцево-судинних захворювань. Лікарі часто призначають його в поєднанні з L-карнитином дітям з мітохондріальними патологіями і прогресуючим пролапсом мітрального клапана. У пацієнтів, які отримували Карнітон (препарат левокарнітину), Кудесан (препарат Коензиму Q10) або їх комбінацію, зареєстровано виражене зменшення клінічних проявів вегетативної дистонії у вигляді нормалізації сну, адекватності реакцій, стійкості до інтелектуальних навантажень, відсутності вираженої стомлюваності, скарг на головний біль, серцебиття.

Коензим Q10 не має побічних ефектів, він вважається одним з найбільш безпечних препаратів у світі. Не було також відзначено отруєння або інших негативних явищ навіть при прийомі дуже високих доз. Діапазон доз убихинон, що застосовуються в клінічній медицині, надзвичайно широкий: від 1 мг/кг до 10 мг/кг залежно від тяжкості захворювання, але в середньому доза становить 2 мг/кг.

В педіатрії найбільш часто застосовується препарат Кудесан. Кількісне співвідношення компонентів Кудесана (в 1 мл Кудесана міститься 30 мг коензиму Q10 і 4,5 мг токоферолу ацетату) встановлено з урахуванням добових норм споживання, яке необхідно для підтримки нормального вмісту коензиму Q10 в крові. Оскільки для отримання лікувального ефекту рівень коензиму Q10 в крові не повинен перевищувати нормальний в 2-4 рази, у проведених клінічних дослідженнях традиційно рекомендовані дози Кудесана з метою отримання лікувального ефекту збільшені в 3 рази, тобто склали близько 2-3 мг/кг/добу.

Думка лікаря-генетика Латипова А. Ш.:"Карнитин (як і коензим 10) можна всім без обмежень... Це один з основних компонентів звичайної їжі."

Рекомендоване споживання Коензиму Q10 для підлітків старше 14 років - 30-50 мг на добу. Можливе застосування препарату Кудесан з 3 років. Найкращий ефект спостерігається при одночасному прийомі препаратів Коензиму Q10 і L-карнітину.

 

"Кращий спосіб зробити дітей хорошими - зробити їх щасливими", - сказав Оскар Уайльд. До цих слів можна лише додати: ще розумними і здоровими. Сподіваюся, що ці поради вам обов'язково знадобляться.\

Читайте далі:Омега-3 і гіперактивність