RU  UA
ГоловнаЗахворюванняДієтаКонсультаціяРецептиФорумБлоґиНовиниМастеркласФКУ АкадеміяКонтакти
Розділи
Корекція дієти ФКУ деякими нутрієнтамиВітамінно-мінеральний склад амінокислотної сумішіРозрахунок балансу нутрієнтів в дієті дитини з фенілкетонурієюПорівняльні таблиці вмісту нутрієнтів в сумішахВітаміни в дієті ФКУВітаміни в дієті ФКУ. Ознаки дефіцитуКорекція дефіциту вітамінівРаціональне застосування вітамінівВітаміноподібні речовиниОмега-3 і гіперактивністьМінерали в дієті ФКУМікроелементи в дієті ФКУМінерали. Особливості засвоєння, безпекаОсобливості підбору вітамінно-мінеральних комплексівНорми фізіологічних потреб в енергії та харчових речовинах Адекватні і верхні допустимі рівні споживання нутрієнтівПрофілактика сезонних захворюваньСтаттіЮридична консультаціяМедичні обстеження та консультаціїАльтернативні методи лікування ФКУ
Підписка
подписка на новости Отримуйте новини на e-mail підписавшись на наші розсилки:

Новини Української ФКУ організації

Подписаться письмом

Вітаміни в дієті ФКУ. Ознаки дефіциту

Кожен вітамін виконує притаманну лише йому специфічну функцію і не може бути замінений іншим речовиною. Якщо в організмі не вистачає якогось вітаміну, завжди виникають збої або більш серйозні порушення в обміні речовин, що призводить до захворювань, причина яких обумовлена вітамінною недостатністю.

Рекомендовані і фізіологічні норми споживання

Поняття "рекомендована норма споживання" відображає загальні рекомендації для деякого середнього людини або певних груп людей, яка, як вважають, "достатня (?) для підтримки здоров'я більшості". Це поняття завжди незмінне і орієнтоване на яку-небудь категорію людей. Вона зручна для розрахунків живлення і може служити орієнтиром для розрахунку реальної потреби в тому чи іншому харчовому речовині.

На противагу цьому існує поняття "фізіологічна потреба", яка відображає поточну реальну потребу в тому чи іншому вітаміні конкретної людини або однорідної вузької групи людей. Фізіологічна потреба завжди індивідуальна і змінюється в залежності від віку людини, її фізіологічного стану, рівня фізичної активності, здоров'я, умов зовнішнього середовища і праці.

Визначити фізіологічну потребу людини у тому чи іншому вітаміні буває досить важко. З цієї причини рекомендовані норми споживання залишаються досить популярними в розрахунках харчування, хоч і не відображають реальну потребу в тому чи іншому харчовому речовині.

Відмінності між рекомендованими нормами споживання і фізіологічною потребою відносяться до вітаміну С, вітаміну D, піридоксину (В6), тиамину, фолієвої кислоти та інших вітамінів. Рекомендовані 70-100 мг аскорбінової кислоти цілком прийнятні для здорової людини, що веде малоактивний спосіб життя, але вони виявляються явно недостатніми для профілактики простудних захворювань, при заняттях спортом або захворюваннях, які супроводжуються високою активністю перекисного окислення. У цих випадках потрібно збільшувати добовий прийом вітаміну С в кілька разів.

Незважаючи на нормальну забезпеченість організму вітаміном D, його додатковий прийом з препаратами Са істотно збільшує його всмоктування і прискорює лікування остеопорозу.

Водорозчинні вітаміни

Вітамін С (аскорбінова кислота) не синтезується організмом людини і повинен систематично надходити з продуктами харчування, інакше в першу чергу страждають стінки кровоносних судин. Аскорбінова кислота міститься в багатьох свіжих овочах, але найбільш нею багаті: шипшина, зелень петрушки і кропу, нележалая білокачанна капуста, смородина, помідори, цитрусові, картопля. До цих пір повністю не вивчено дію аскорбінової кислоти на організм людини. У зв'язку з цим нагадаємо офіційну рекомендацію: добова потреба дорослої здорової людини в аскорбіновій кислоті коливається в межах 70 - 100 мг, дитини - 30 - 50 мг.

Причому не слід забувати про своєрідному співвідношенні цього вітаміну з білками і деякими вітамінами групи Ст. Їхня корисна дія зростає при сочетательном прийомі. Вітамін С бере участь в обмінних процесах. Необхідний для синтезу організмом колагену - головного білка шкіри. Регулює проникність капілярів. Без вітаміну С залізо не засвоюється.

Як правило, суміші і натуральні продукти забезпечують нормальний або підвищений рівень вітаміну С. Увагу! У сумішах P-AM2, P-AM3, P-AM Універсальний вітаміну С немає.

Вітамін В1 (тіамін). Нестача вітаміну В1 в харчовому раціоні проявляється головним чином у тих чи інших порушеннях функцій м'язів і нервової системи. У добу дорослій здоровій людині необхідно споживати від 1.5 до 2.0 мг. вітаміну В1, дитині - 0,3 - 1,1 мг.

Вітамін В2 (рибофлавін). Недостатність (гипоавитаминоз) вітаміну В2 призводить до головного болю, зниження апетиту, стомлюваність, з'являється лупа, волосся втрачає свій блиск і випадають. У більш важких випадках вона проявляється в небажаних змін кон'юнктиви очей, шкіри і нервової системи. Добова потреба дорослої здорової людини у рибофлавіні, в залежності від віку і характері трудової діяльності визначається у 2.0 - 2.5 мг, дитини - 0,4 - 1,3 мг.

Вітамін РР (ніацин). Недолік цього вітаміну в їжі є причиною захворювань шкіри (сухість, огрубіння, запалення, поява лусочок), шлунково - кишкового тракту і нервової системи. Бере участь ніацин, або, як його іноді називають, нікотинова кислота, в утворенні гемоглобіну еритроцитів. Зазвичай добовий раціон дорослої здорової людини повинен містити від 15 до 25 мг вітаміну РР, дитини - 5 - 15 мг.

Вітамін В6 (піридоксин. Гипоавитаминоз В6 і тим більше авітаміноз В6 - явище досить рідкісне. Найчастіше при гипоавитаминозе В6 з'являється нудота, знижується апетит, підвищується збудливість і виникає таке захворювання шкіри, як сухий себорейний дерматит. В залежності від віку і роду занять доросла здорова людина має отримувати з їжею в добу 2.0 - 3.0 мг. піридоксину, дитини - 0,3 - 1,4 мг.

Вітамін В12 (ціанокобаламін) в організмі людини бере участь у багатьох обмінних реакціях. Його недолік може привести до розладів центральної нервової системи,себореї, неприємного запаху тіла, а також до важкої форми недокрів'я - перніциозної анемії. Оптимальна добова потреба дорослої людини у вітаміні В12 становить 0.002 мг, а для вагітної жінки - 0.003 мг, дитини - 0,3 - 2 мкг.

Вітамін Р (рутин, цитрин) разом з аскорбіновою кислотою бере участь у найважливіших для організму людини окисно - відновних процесах. Гипоавитаминоз Р - причина вкрай небажаного підвищення проникності кровоносних судин. Природна потреба в рутині (25 мг.) цілком компенсується наявністю в харчовому раціоні чаю, цитрусових, відвару сушеної шипшини. Багато його також в горобині, чорній смородині.

Вітамін Н (біотин)- визнаний одним з найактивніших вітамінів-каталізаторів. Іноді його називають микровитамином, т. к. для нормальної роботи організму він необхідний в дуже малих кількостях. При дефіциті магнію (Mg) може виникнути недолік вітаміну Н в організмі. При ФКУ харчові джерела біотину відсутні. Біотин синтезується нормальною мікрофлорою кишечника в організмі.

Фолацин (Вс, В9) або фолієва кислота - в основному міститься в рослинах і в невеликій кількості синтезується мікрофлорою кишечника. Фолацин необхідний для нормального кровотворення і діяльності травної системи. Він бере участь у регуляції процесу ділення клітин і в синтезі амінокислот, нуклеїнових кислот, медіаторів нервової системи - серотоніну і норадреналіну. Цей вітамін необхідний організму для виробництва нових клітин (шкіри, волосся, крові та ін). Вітамін В9 та вітамін В12 тісно взаємодіють у процесі кровотворення, росту й розвитку організму, тому тільки їх спільне надходження в організм надає оптимальне дію на нього. Харчових джерел достатньо - це зелене листя рослин, ріпчаста цибуля, морква, цвітна капуста, чорна смородина. Однак багато підлітки та дорослі з ФКУ відчувають дефіцит фолатів.

Жиророзчинні вітаміни

Вітамін А. Недолік його в їжі виявляється порушенням функції органів зору (аж до появи "курячої" сліпоти), зниженням опірності організму до інфекційних хвороб, зроговінням слизових оболонок ряду органів і шкіри. Найбільш багаті вітаміном А жовток курячого яйця, вершки, вершкове масло, риб'ячий жир. Провітамін А - каротин - речовина, з якого організм людини синтезує вітамін А. В досить великих кількостях міститься в моркві, солодкому перці, обліписі, шипшині, зеленій цибулі, петрушці, щавлі. Є провітамін А також в абрикосах, шпинаті, салаті. У добу доросла людина має отримувати 1.5 - 2.5 мг. вітаміну А, причому дві третини за рахунок каротину.

Вітамін Д здатний синтезуватися в шкірі людини, але при обов'язковому опроміненні її сонцем або ультрафіолетовим (кварцовим) опромінювачем. Зрозуміло, цей вітамін надходить і з продуктами харчування, але в порівняно невеликих кількостях. Найбільше вітаміну Д в яєчному жовтку і вершковому маслі. При порушенні синтезу вітаміну Д і нераціональному харчуванні насамперед страждає кісткова тканина, так як гипоавитамноз Д проявляється зниженням кількості мінеральних речовин у кістковій тканині. У дітей цей стан називається рахітом. У дорослих воно також супроводжується млявістю мускулатури. Добова потреба дітей у вітаміні Д від 0.0025 до 0.01 мг. Для дорослої людини потреба точно не визначена, але, мабуть, не перевищує потреби дитини. Увага! У сумішах P-AM Універсальний вітаміну Д немає.

Вітамін Е.Авітаміноз Е у людини не описано, а гипоавитаминоз проявляється пригніченням статевих залоз, м'язовою дистрофією, порушенням цілісності еритроцитів. Токоферолами багаті зелені частини овочів і ряду дикорослих рослин; соняшникова олія. Є вони також в інших рослинних оліях, яєчному жовтку,, вершковому маслі. Дорослій здоровій людині необхідно одержувати з їжею 2 - 6 мг. токоферолів. Увага! У сумішах P-AM3 вітаміну Е немає.

Вітамін К1 - обов'язковий і неодмінний учасник механізму згортання крові. При недоліку його в їжі знижується згортуваність крові, що проявляється кровотечами. Вітамін К багаті білокачанна і кольорова капуста, томати, гарбуз. Чимало його в моркві, буряках, картоплі. Потреба людини в цьому вітаміні становить 1.8 - 2.2 мг. на добу. Увага! У сумішах P-AM2, P-AM3, P-AM Універсальний вітаміну К1 немає.

Безпека вітамінів

Розглядаючи прийом вітамінних препаратів, завжди з'являються питання про їх безпеку. Тим більше, що широко відомі випадки передозування окремих вітамінів (вітаміну А і вітаміну D). Дійсно, наскільки безпечні вітаміни, і які дози, які можуть виявитися токсичними?

Для більшості вітамінів межа токсичності дуже високий і на порядок і більше перевищує адекватний і гранично допустимий рівні споживання. У той же час, дані про можливу токсичність вітамінів досить суперечливі. Для 4 вітамінів (вітаміну К, рибофлавіну, пантотенової кислоти, вітаміну В12) межа токсичності настільки високий, що не визначається.

З деякими вітамінами необхідно вести себе обережно, наприклад, вітамін А і вітамін D, для яких передозування настає при перевищенні норми у 10 разів. Те ж відноситься і до каротиноїдам, токсична дія яких починається вже в районі верхнього допустимого рівня споживання.

Тривалий прийом високих доз біотину (більше 100 мкг на добу) може бути чреватий токсичними ефектами. Раніше вважали цей вітамін абсолютно безпечним.

Також вважається небезпечним тривалий прийом високих доз жиророзчинних вітамінів А і D, які мають здатність накопичуватися в організмі. Особливо це стосується вагітних жінок, у яких високі дози вітаміну А можуть викликати тератогенний ефект.

Нормальний, верхній допустимий рівень і токсичність вітамінів:

Вітаміниодиницінормальний рівеньверхній допустимий рівеньтоксичність вітамінів
Вітамін Амг1,03,015(1)
Каротиноїдимг152525(2)
Вітамін Dмкг5,01550 (3)
Вітамін Емг15100200-1000
Вітамін Домкг120360не токсичний


* - 2-3 мг грудні діти, вагітні жінки - 3 мг (тривалий прийом).
** - поява каротинодермии - фарбуванні шкіри в жовтий колір.
*** - гостра інтоксикація виникає при прийомі 1250 мкг вітаміну D.

У зв'язку з безконтрольним прийомом вітамінних препаратів почастішали випадки гіпервітаміноз, як у дорослих, так і у дітей.

Симптоми гіпервітаміноз

  • Вітамін А - сонливість, блювання, шкірні висипання, підвищення внутрішньочерепного тиску, тератогенний ефект у вагітних
  • Вітамін D - інтоксикація, зниження скорочувальної функції міокарда, серцева аритмія, гіперкальціємія
  • Вітамін Е - зниження згортання крові, тромбоцитопенія, зниження фагоцитарної функції нейтрофілів
  • Тіамін - посилення алергічних реакцій
  • Рибофлавін - не описано
  • Ніацин - блювання, ерозивний гастрит
  • Пантотенова кислота - нудота, блювота
  • Піридоксин - блювання, ерозивний гастрит
  • Вітамін В 12 - підвищена збудливість, тахікардія, підвищення згортання крові
  • Вітамін С - відчуття занепокоєння, безсоння, пригнічення інсулін-продукуючої функції підшлункової залози, поява цукру в крові та сечі (глюкозурія), оксалатурія, підвищення згортання крові

Ознаки недостатності вітамінів можна визначити різними способами:

1. Розрахунок потреби - розрахунок фактичного харчування
2. Оцінка клінічного стану - зовнішні ознаки
3. Біохімічні та фізіологічні методи - аналізи і тести


У повсякденному житті доцільно використовувати клінічну оцінку недостатності вітамінів, використовуючи зовнішні прояви такої недостатності, які так чи інакше виходять на поверхню" і проявляються в поведінці людини, стан його шкіри, волосся, очей, шлунково-кишкового тракту та інших клінічних симптомах.

Зовнішні прояви недостатності вітамінів


А • ОЧІ - сухість кон'юнктиви, ксероз рогівки, бляшки Біто, аж до виразки і розплавлення рогівки (кератомаляция), блефарит, кератит, порушення сутінкового зору (куряча сліпота), сліпота (у важких випадках)
• ШКІРА - блідість, сухість, огрубіння і лущення шкіри, фолікулярний гіперкератоз на плечах, сідницях, розгинальних поверхнях кінцівок, вугровий висип, схильність до гнійних захворювань шкіри (піодермія, фурункульоз), ламкість і поперечна смугастість нігтів, атрофія сальних і потових залоз
• ВОЛОССЯ - сухість, тьмяність і ламкість волосся
• СЛИЗОВІ - метаплазія епітелію дихальних, сечових і статевих шляхів (схильність до пиелитам, циститів), схильність до ринітів, ларинготрахеитам, бронхітів, пневмоній
• ШКТ - стоматит, ерозії, гіпоацидний синдром, схильність до гастритів і коліту, діарейний синдром
• Уповільнення фізичного розвитку, порушення інтелекту
• Висока сприйнятливість до інфекцій


D • Порушення обміну Са і Р, мінералізації кісткової тканини (остеомаляція), судоми
• У дітей - порушення психомоторного розвитку, підвищена дратівливість, руховий неспокій, пітливість, порушення сну, затримка розвитку зубів і закриття джерельця, м'язова гіпотонія, слабкість, збільшення розмірів печінки та селезінки, схильність до захворювань верхніх дихальних шляхів
• ПРИ ГЛИБОКОМУ ДЕФІЦИТІ - спазмофілія, деформація кісток хребта (сколіоз, кіфоз), ребер (воронкоподібна груди), голови ("лоб Сократа"), нижніх кінцівок (викривлення ніг), рахіт, У дорослих - тягнуть болі в м'язах і нижніх кінцівках, кришаться зуби, ламкість нігтів


Е

• У новонароджених - гемолітична анемія, м'язова гіпотонія, дистрофія, м'язова слабкість, схильність до геморагій
• У дорослих - м'язова гіпотонія, слабкість, дистрофія, схильність до геморагій, Ранні форми склеродермії
• М'ЯЗИ - (дегенеративні зміни м'язів) м'язова слабкість, зміна ходи, парези окорухових м'язів, ураження міокарда
• НЕВРОЛОГІЯ - арефлексія
• Порушення репродуктивної функції (сперматогенезу, овогенеза, розвитку плаценти), викидні, безплідність
• Підвищення проникності і ламкості капілярів


До

• КРОВ - Геморагічний синдром, збільшення часу згортання, зниження протромбіну
• У новонароджених - геморагічний діатез, кровотеча з рота, носа, сечових шляхів, шлунково-кишкові кровотечі, внутрішньошкірні крововиливи
• У дорослих - кровоточивість ясен, кров з носа, шлунково-кишкові кровотечі, крововиливи, ламкість кісток


В1

• ПОВЕДІНКА - втомлюваність, апатія, дратівливість, депресія, сонливість, порушення концентрації уваги і пам'яті, порушення сну
• ШКІРА - синюшність шкіри, "мармурова" шкіра (розширення підшкірних вен), холодні кінцівки
• ШКТ - зниження апетиту, нудота, болі в животі, відрижка (зригування), блювання, запори, зниження тонусу кишечника
• М'ЯЗИ - стомлюваність при ходьбі, біль у ногах, біль у литкових миші при натисканні, м'язова слабкість, відчуття мурашок
• НЕВРОЛОГІЯ - серцебиття (тахікардія), болі у ділянці серця (кардіалгія), парестезії та гиперстезии, синдром Корсакова (розлад пам'яті на поточні події, орієнтація на місце і але часу), енцефалопатія Верніке (порушення психіки, розлади координації, окорухові розлади)
• ПРИ ГЛИБОКОМУ ДЕФІЦИТІ - периферичні поліневрити (порушення чутливості, рефлексів, рухові порушення), втрата сухожильних рефлексів, набряки, серцева недостатність, парези, паралічі


В2

• ШКІРА - лущення шкіри, себорейний дерматит носогубних складок, вушних раковин, тріщини шкіри
• ШКТ - сухість і синюшність губ, вертикальні тріщини та рубці на губах, тріщини і жовтуваті скоринки в кутах рота (ангулярный стоматит), утворення виразок - заєд, сухий яскраво червоний язик, атрофія сосочків язика, "лакований" язик (глосит), десквамація епітелію (хейліт) ОЧІ - порушення гостроти і сутінкового зору, сприйняття кольорів (колірного зору), відчуття печіння в очах, сльозотеча, світлобоязнь, кон'юнктивіт, блефарит, кератит
• НЕВРОЛОГІЯ - безсоння, атаксія, судоми.
• Порушення росту у дітей
• ПРИ ГЛИБОКОМУ ДЕФІЦИТІ - ураження епітелію рота і статевих органів (орогенитальный синдром), нервово-м'язові розлади (м'язова слабкість, гиперкинез, пекучі болі в ногах)


В5

• ШКІРА - дерматит, посивіння, випадання смуг
• М'ЯЗИ - млявість, поколювання в руках і ногах (як ніби їх "відсиділи"), оніміння пальців ніг, печіння стоп
• ШКТ - порушення функції Пригнічення функції надниркових залоз


В6

• ПОВЕДІНКА - загальна слабкість, стомлюваність, дратівливість, неспокій, пригніченість, депресія
• ШКІРА - сухою себорейний дерматит, лущення в ділянці носогубних складок і чола, шкірні висипання, екзема, себорея і вугри у підлітків
• ОЧІ - кон'юнктивіт
• НЕВРОЛОГІЯ - спастичні паралічі і судоми, судоми у дітей до 2 років, периферичний неврит, печіння в стопах
• ШКТ - зниження апетиту, нудота, блювання, гінгівіт, стоматит, хейлоз
• СЛИЗОВІ - глосит, некротична ангіна, кровотечі те порожнини рота і носа
• У дітей раннього віку - затримка росту, шлунково-кишкові розлади, підвищена збудливість, епілептоідние судоми, анемія микроцитарная


Ніацин

• ПОВЕДІНКА - загальна слабкість, запаморочення, неврастенічний синдром (дратівливість, безсоння, пригніченість, загальмованість)
• ШКІРА - підвищена чутливість до сонця, шорсткість шкіри, лущення, шкірні висипання, гіперкератоз, надмірна коричнева пігментація, еритема на тильній частині кистей рук і шиї
• ШКТ - сухість і блідість губ, стоматит, обкладений, набряковий, яскраво-червоний, хворобливий з тріщинами борозенчасте або сухої язика (глосит), слинотеча, діарейний синдром без слизу, що чергується з запорами, гіпоацидний синдром
• НЕВРОЛОГІЯ - нервово-м'язові болі, порушення чутливості (чутливість до гарячого), заціпеніння, підвищення сухожильних і поява патологічних рефлексів
• ПРИ ГЛИБОКОМУ ДЕФІЦИТІ - судоми, атаксія, психози (з галюцинаціями і депресією), недоумство
Фолат • ШКТ - глосит, діарейний синдром (стеаторея), запори, ахлоргідрією
• Макроцитарна мегалобластична анемія, лейкопенія, тромбоцитопенія, поява в крові гиперсегментированных форм лейкоцитів
• Порушення росту, затримка розумового розвитку у дітей


В12

• ПОВЕДІНКА - дратівливість стомлюваність
• ШКІРА - випадання волосся
• ШКТ - зниження апетиту, глосит, гінгівіт, ахлоргідрією, порушення моторики кишечника - діарейний синдром
• НЕВРОЛОГІЯ - парестезія, порушення ходи і здатності пересуватися, порушення функцій тазових органів, паралічі
• Мегалобластична гіперхромні макроцитарна анемія, лейкопенія, тромбоцитопенія, субфебрильна температура


З

• ПОВЕДІНКА - підвищена стомлюваність, зниження працездатності, дратівливість, млявість ШКІРА - блідість та сухість шкіри, холодна шкіра, ороговіння волосяних фолікулів з точковими крововиливами на шкірі передпліч сідниць і гомілок
• ШКТ - зниження апетиту, рихлість, синюшність і набухання ясен кровоточивість ясен при чищенні зубів, червона облямівка у шийки зубів
• СУДИНИ - схильність до виникнення синців (ламкість капілярів), ціаноз губ, носа, вух
• Часті і тривалі респіраторні інфекції, болі в підошвах, слабкість в ногах, поява еритроцитів в осаді сечі


Н

• ПОВЕДІНКА, депресія, занепокоєння, апатія
• ШКІРА - блідість, сухість, лускатість і лущення шкіри (себорея), дерматит, випадання волосся
• ШКТ - втрата апетиту, нудота, блювота
• НЕВРОЛОГІЯ - сонливість, гіперестезії, галюцинації, атаксія
• Затримка розвитку


Багато хто з перерахованих симптомів вітамінної недостатності, незважаючи на те, що деякі з них носять загальний характер, дуже часто можна зустріти у повсякденному житті, що може свідчити про те, що у багатьох людей є ознаки фізіологічного дефіциту вітамінів на тлі "нормального" їх споживання.

Але ми вже стосувалися того, що "нормальна забезпеченість" (справжня чи уявна) не є критерієм індивідуальної фізіологічної потреби людини в тому чи іншому вітаміні. Проблема полягає в тому, що фізіологічний дефіцит вітаміну може виникати і на фоні нормального вмісту вітамінів у харчуванні або їх рівня в сироватці крові. Але цієї кількості вітаміну або вітамінів може виявитися недостатньо для забезпечення індивідуальної фізіологічної потреби, що може бути пов'язано з індивідуальними особливостями їх обміну в організмі.

Зведені симптоми недостатності вітамінів

  • Блідість шкіри С, А, РР, ФК, В12, Біотин
  • Сухість шкіри З, А, В6, Біотин
  • Себорея А, В2, В6, РР
  • Вугри, фурункули А, В6, РР
  • Проблеми з волоссям (сухість, тьмяність, випадіння волосся, лупа) А, В6, Біотин
  • Нудота В1, В6
  • ШКТ-диспепсія, діарея, порушення моторики А, РР, ФК, В12
  • Зниження апетиту А, В1, В2, В6, В12
  • Коньюктівіт А, В2, В6
  • Схильність до інфекцій, А
  • Стомлюваність, слабкість С, А, Е, В1, В2, В12
  • Дратівливість С, В1, В6, В12, РР, Біотин
  • Безсоння В6,РР
  • Порушення сутінкового зору А, В2
  • Стоматит В2, В6
  • Анемія В6, В12, ФК
  • Склонноть до крововиливів С, Е, К

Читайте далі: Корекція дефіциту вітамінів