RU  UA
ГоловнаЗахворюванняДієтаКонсультаціяРецептиФорумБлоґиНовиниМастеркласФКУ АкадеміяКонтакти
Розділи
Розрахунок дієти по фенилаланинуОгляд готових продуктів Як правильно взяти кров на аналізАмінокислотні сумішіДіти від року до трьох роківХарчування дітей старше 3 роківМетодичні рекомендації щодо харчування у дитячому садкуЗразкове меню на 10 днівСтаттіЮридична консультаціяМедичні обстеження та консультаціїАльтернативні методи лікування ФКУ
Підписка
подписка на новости Отримуйте новини на e-mail підписавшись на наші розсилки:

Новини Української ФКУ організації

Подписаться письмом

Харчування дітей з фенілкетонурією старше 3 років

Діти від 4-х до 6-ти років

В цьому віці ваша дитина вже володіє всіма необхідними навичками самообслуговування, у нього склався певний режим дня, виробилися харчові пристрасті. Ваша дитина вже чітко знає, що є частина продуктів, яких йому не можна їсти, але він не відчуває себе таким вже обділеним, адже ви зробили всі заходи, щоб навчитися смачно готувати овочеві страви, ви навчилися готувати з низкобелковых продуктів і ваша дитина, можливо, дуже полюбив саговую кашу. У цьому віці діти дуже активні, і енерговитрати їх великі. Ідеально, якщо ви зможете забезпечити дитині 4-5 разове харчування. В основних трьох прийомах їжі необхідно зосередити приблизно 25-30% добового раціону (без урахування амінокислотних сумішей). Другий сніданок і полуденок повинні додати ще 10-15% енергії.

Не варто ізолювати дитину від сім'ї й суспільства тільки тому, що його харчування відрізняється від інших. Дитина повинна приймати їжу разом з дорослими або з ровесниками в дитячому садку, під наглядом вихователів. Спільна трапеза формує навички правильної поведінки за столом, навчає правилам раціонального харчування, формує правильне харчову поведінку.

До трьох-чотирьох років дитина вже повинен розуміти, що у нього особливе харчування, і що деякі страви і продукти, які їдять його однолітки або інші члени сім'ї, йому не підходять. Намагайтеся готувати страви, які підійдуть і вашій дитині, і для інших членів сім'ї.

Ми настійно радимо розшукати на форумах з ФКУ гру з картками харчових продуктів. В ігровій формі дитина буде запам'ятовувати перелік продуктів, які можна або не можна вживати. Ось саме в цей період у малюка виникає питання - чому йому не можна їсти те, що їдять всі інші і тут треба постаратися дуже переконливо донести до дитини правду про те, що йому все життя для його здоров'я необхідно буде дотримуватися дієти. Одна мама написала казку про злого чарівника Фенилаланине. Інша, вибравши момент, коли її дитині нездужав і болів животик, розповіла, що всі ці проблеми з-за зайвого білка. Скільки мам - стільки варіантів як донести до її дитини інформацію про те, що у нього харчування буде не таке, як у інших дітей. Про те, як привчити дитину дотримуватися дієти ФКУ, читайте у статті Як мотивувати дитини з фенілкетонурією дотримуватися дієти

В меню дитини В цьому віці інтенсивно додаються нові страви - різні овочеві страви - котлети ,тефтелі, голубці, фарширований перець, оладки, різноманітна випічка з низкобелковой борошна. Ближче до шести років в меню дитини для різноманітності можна додавати гриби. Але це блюдо вже на розсуд батьків. Більше про те, яким продуктам слід віддавати перевагу при складанні меню, читайте у статті Веселка в тарілці.

Загальна потреба в білку у 80-85% повинна надходити з суміші ФКУ, прийом 4-5 разів на добу під час їжі. Інші 15-20% повинно бути заповнені за рахунок низкобелковых продуктів таким чином, щоб забезпечити надходження фенілаланіну відповідно до індивідуальної толерантністю, що дозволяє досягти відповідного рівня концентрації ФА в сироватці крові 0,7 - 4 мг/дл (німецькі норми), 2-4 мг/дл (рекомендації ЦМиР).

У цьому віці рекомендується контролювати рівень фенілаланіну 1 раз в місяць.

Одним з найважливіших питань в розвитку дітей з ФКУ є соціалізація. У цьому віці багато дітей відвідують дитячий сад. Питання з харчуванням дитини при цьому вирішується індивідуально. Багато водять дітей на 3 години в день, без харчування. Деяким радителям дозволяють годувати дитину своїми продуктами, які він приносить з собою, а деякі їдять їжу, приготовлену в саду, але їм спеціально підбирають тільки ті страви, які дозволяє індивідуальна дієта. Реальним виходом у цій ситуації було б, щоб МОЗ України погодив нашим дітям індивідуальне меню, розроблене на підставі переліку продуктів, які централізовано надходять у дитячі садки. Може побут ь, незабаром ми дочекаємося такого рішення нашої проблеми.

Діти шкільного віку

І ось настав той довгоочікуваний час, коли ваша дитина йде в перший клас. Для батьків це завжди дуже хвилюючий момент. Як дитина впорається зі шкільної навантаженням, як адаптується в колективі? Як організувати харчування дитини у школі? Як би там не було, а харчування дитини з ФКУ у шкільних стінах залишається дуже непростим завданням.

Шкільні обіди, як правило, складаються з супу, котлети з гарніром і компоту або соку. Обговорення якості цих страв ми, звичайно, опустимо. Раджу відразу ж поговорити з вчителькою і кухарем і попередити їх, що дитина знаходиться на спеціальній дієті. Не намагайтеся що-небудь приховувати, від цього можуть виникнути тільки додаткові проблеми. Отже, для того, щоб ваша дитина не відчував нестачі в їжі, покладіть йому з собою оригінальний шкільний сніданок, що складається з фруктів, випічки, соку. Поради, як зібрати дитину в школу, ви знайдете в розділі Рецепти.

Звичайно, ваша дитина вже повинен чітко усвідомлювати небезпеку заборонених продуктів. Сподіваюся, що час до школи не було витрачено даремно і дитина вже знає, що можна, а що не можна. Довіряючи дитині, не забувайте, що обов'язково треба регулярно контролювати рівень фенілаланіну в крові, особливо в перший час, поки дитина не адаптується в школі, у новому колективі, поки його не перестануть долати спокуси. Довіряй, але перевіряй! І якщо ви виявили, що дитина порушує дієту, вам треба проаналізувати, де ви припустилися помилки, знову провести з дитиною бесіду, мотивувати його не порушувати дієту і обов'язково розпитати вчителя і кухаря. Адже, можливо, вони щось незрозуміли або забули. Може бути, вони випустили щось увазі дитині потрапляють продукти із списку заборонених.

Одна мама розповіла, що відвівши доньку в перший клас, поспілкувалася з учителем про дієту своєї дитини, назвала перелік заборонених і дозволених продуктів. Спочатку було нормально, а потім у дитини піднявся аналіз. Причини підвищення його мама ніяк не могла зрозуміти, дуже довго з'ясовувала - у чому ж проблема? Виявилося все просто, донька сказала вчительці, що мама вже дозволила їй пити в школі молоко і регулярно, щодня пила його в школі. Тому домовтеся з учителем, що про будь-якому розширенні дієти ви будете повідомляти особисто.

Дуже добре, якщо все-таки дитина зможе повноцінно пообідати вдома. Запропонуйте йому салат зі свіжих овочів, суп або борщ, овочеві або низькобілкові страви. На полудник добре випити фруктовий фреш або смузі, морс або кисіль з ягід. Віддавайте перевагу свіжим овочам і фруктам, щоб організм дитини підживлювався енергією натуральних вітамінів, які так необхідні йому в цей складний період.