RU  UA
ГоловнаЗахворюванняДієтаКонсультаціяРецептиФорумБлоґиНовиниМастеркласФКУ АкадеміяКонтакти
Розділи
Корекція дієти ФКУ деякими нутрієнтамиВітамінно-мінеральний склад амінокислотної сумішіРозрахунок балансу нутрієнтів в дієті дитини з фенілкетонурієюПорівняльні таблиці вмісту нутрієнтів в сумішахВітаміни в дієті ФКУВітаміни в дієті ФКУ. Ознаки дефіцитуКорекція дефіциту вітамінівРаціональне застосування вітамінівВітаміноподібні речовиниОмега-3 і гіперактивністьМінерали в дієті ФКУМікроелементи в дієті ФКУМінерали. Особливості засвоєння, безпекаОсобливості підбору вітамінно-мінеральних комплексівНорми фізіологічних потреб в енергії та харчових речовинах Адекватні і верхні допустимі рівні споживання нутрієнтівПрофілактика сезонних захворюваньСтаттіЮридична консультаціяМедичні обстеження та консультаціїАльтернативні методи лікування ФКУ
Підписка
подписка на новости Отримуйте новини на e-mail підписавшись на наші розсилки:

Новини Української ФКУ організації

Подписаться письмом

Вітаміни в дієті дитини з фенілкетонурією

"Віта" - значить "життя". Про вітаміни та їх важливості для нашого здоров'я ми знаємо з дитинства. Знаємо, що одержуємо їх з їжею. Погано себе почуваємо, коли їх не вистачає, наприклад, навесні. Як стверджують фахівці, здоров'я людей на 12% залежить від рівня охорони здоров'я, на 18% - від генетичної схильності, а на 70% - від харчування. Наскільки харчування дітей з фенілкетонурією можна назвати повноцінним з точки зору надходження вітамінів? Ми спробуємо разом знайти відповідь на це непросте питання.

Назва «вітамін» з'явилося в 1911 році, коли Казимир Функ отримав з рисових висівок препарат для лікування птахів, хворих харчовим полиневритом (хвороба бери-бери - нестача в їжі вітамінів групи В). З тих пір життєво важливі речовини стали називати вітамінами.

Вітаміни - містяться в дуже малих кількостях компоненти їжі (мікронутрієнти), які регулюють обмін речовин. Без них не здійснюється жодна біохімічна реакція в організмі. Вітаміни підвищують стійкість до мікроорганізмів, вірусів, променевим, хімічних і фізичних впливів, стимулюють роботу багатьох органів і систем, зокрема, систему детоксикації, нейтралізують негативні наслідки радіації, сприяють підвищенню працездатності, зниження стомлюваності. Нестача вітамінів в раціоні харчування завжди призводить до розвитку різних захворювань.

Численні дослідження підтверджують, що населення Росії, України і Білорусі живе в умовах тотального гіповітамінозу. Особливо у вітамінах потребують діти, ослаблені захворюваннями люди, вагітні і годуючі жінки, а навесні - абсолютно всі без винятку. Провідні дитячі лікарі впевнені - не можна виростити дитину здоровою, розвиненим і фізично, і розумово, якщо не буде достатнього надходження вітамінів в організм. Навесні діти особливо мають потребу у вітамінах - позначаються зимові хвороби, навантаження в школі. Дитина швидко втомлюється, не може сконцентруватися. Не сваріть його за погані оцінки - він не винен. Фрукти і овочі минулого сезону вже не дають нічого корисного. Не варто накидатися і на перші овочі і ягоди - в них повно нітратів, дитину можна ними тільки отруїти.

При тривалому зберіганні і кулінарній обробці продуктів значна частина вітамінів втрачається. Таблиці вмісту вітамінів дають приблизні дані утримання у свіжих продуктах.

Будь-яка дитина може краще розвиватися завдяки так званій ноотропної дієти. Як з'ясовується, не всі батьки знають, що дітям не можна їсти смажене, жирне, гостре, продукти з консервантами, барвниками, ароматизаторами в силу багатьох причин. Всі ці речовини негативно позначаються не тільки на роботі внутрішніх органів, але і можуть привести до нервовим і вегетативних розладів у дитини. Дитина повинна пити достатньо рідини (не менше 1 літра), отримувати достатньо кальцію, магнію, заліза, йоду. Дитині необхідно також вживати:

  • продукти, багаті лецитином (при ФКУ - препарати лецитину курсами по 1-2 місяці)
  • продукти, багаті поліненасиченими жирними кислотами (при ФКУ - препарати Омега-3 ДГК і ЕПК - курсами по місяцю, лляна, оливкова олія, олія волоського горіха);
  • мікроелементи (свіжі овочі, фрукти);
  • натуральні джерела вітамінів-анитиоксидантов А, С, Е і групи В(морква, морська капуста, банани, ківі тощо);
  • підтримувати нормальний рівень мікрофлори кишечника.

Вітаміни повинні бути присутніми в раціоні дитини в обов'язковому порядку. Тут навіть не може бути жодних застережень. Вітаміни відповідають за синтез білків (А,В6,Е,С), що регулюють вуглеводний і жировий обмін. Приміром, у новонародженої дитини рівень цукру в крові в 2 рази нижче, ніж у дорослого, у підлітків - максимальний рівень цукру. Для підтримання вуглеводного обміну в нормі потрібні вітаміни В1,В2,РР,А,Е. Жировий обмін у дітей недосконалий. Недостатність ферментів призводить до накопичення токсичних кетонових тел. Для засвоєння жирних кислот і виведення кетонів необхідні В1,В2 і В3 - пантотенова кислота. Вітаміни В12,С,В6, фолієва кислота необхідні для синтезу гемоглобіну, формування мембран еритроцитів.

Основні джерела вітамінів в дієті ФКУ - амінокислотні суміші і натуральні овочі, фрукти і ягоди. На питання про додатковий прийом вітамінів можна відповісти після аналізу складу амінокислотної суміші, раціону дитини і стану здоров'я.

Ми знаємо, що синтетичні вітаміни приймати весь час не можна - курс може бути не більше місяця, інакше може виникнути гіпервітаміноз. Що це таке? Наприклад, надмірна кількість вітаміну С призводить до ламкості судин, підвищується ризик тромбоутворення. Синтетичні вітаміни не виводяться організмом, а ще довго циркулюють в крові, перетворюючись у токсини.

Усі вітаміни поділяються на водорозчинні та жиророзчинні. Водорозчинні - вітаміни групи В, С, нікотинова кислота, Р. Вони не накопичуються, а легко виводяться. Потреба в них дуже висока. Жиророзчинні - А, D, E, K, Q (коензим Q10, або убіхінон), F(поліненасичені жирні кислоти Омега 3 і 6) - при тривалому прийомі у високих дозах накопичуються в організмі. У дітей від 1 до 3 років особлива потреба у жиророзчинних вітамінах. Через плаценту ці вітаміни погано проникають, під час вигодовування теж, тому гіпервітамінозу тут бути не може, якщо, звичайно, дозування адекватно підібрані.

Діти 12-17 років мають максимальну потребу у вітамінах всіх груп. У підлітків величезні енергетичні витрати в організмі йдуть будівельні процеси, гормональні зміни. Добова споживання вітамінів як у дорослого.

У всіх дітей дуже швидко розвивається гіповітаміноз. Для цього є внутрішні (ендогенні) та зовнішні (екзогенні) причини.

Внутрішні причини розвитку гіповітамінозу:

  • Вітаміни не засвоюються через захворювань травної системи (печінка, жовчний міхур, кишечник).
  • На тлі інфекційних захворювань витрати вітамінів при боротьбі з інфекцією різко зростають.
  • На тлі прийому всіх фармпрепаратів різко падає всмоктування всіх вітамінів.

Зовнішні причини:

  • Екологічна обстановка. Діти набагато швидше накопичують токсичні речовини, що надходять з продуктами, вихлопними газами. На них дуже серйозно впливає радіоактивне забруднення.
  • Соціально-економічні причини. За даними ВООЗ на сьогоднішній день 30% дітей у світі голодують. У медичному розумінні голодування - це недостатнє надходження всіх харчових компонентів, в тому числі і вітамінів. Багато батьків просто не знають про закони нормального збалансованого харчування, або в силу матеріальних труднощів не можуть забезпечити дитину повноцінними джерелами всіх нутрієнтів.

Загальні проблеми обміну вітамінів при фенілкетонурії

Відомо, що діти з фенілкетонурією мають різну толерантність (переносимість організмом) фенілаланіну. Одні їдять достатньо свіжих овочів і фруктів, рослинних олій, а в дієті інших присутня велика кількість крохмалепродуктів, що властиво дієті дітей підліткового віку і дорослих людей з ФКУ з низькою толерантністю ФА. Одні приймають більш сучасні амінокислотні суміші, інші застарілі. Одні п'ють повну норму суміші, інші - ні. Але загальне у всіх одне - всі вони вже мають порушений обмін речовин, знижену активність деяких ферментів, відповідальних за повноцінне засвоєння нутрієнтів.

Дорота Коричинська, Інститут матері і дитини, Варшава: "Навіть при застосуванні повної дози амінокислотної суміші існує ризик нестачі мікроелементів і вітамінів. Нестача вітамінів (С, Е, В12, В6, К1 та ін) призводить до порушення функцій нервової системи, кровотворення, формування кісткової тканини та інших проблем". Увага! У деяких сумішах лінійки P-AM вітаміни Д, Е, З, К1 відсутні.

Ми знаємо, що в дієті ФКУ майже немає натуральних джерел вітамінів групи В. Ці речовини відіграють виняткову роль для мозку і нервової системи. Встановлено, що обмін вітамінів групи В при ФКУ має ряд особливостей. Рівні В1, В2 і В12 знижені, а В6 - у деяких знижені, а в інших - підвищені, іноді значно. Цей дисбаланс може бути причиною порушення неврологічного статусу - підвищеної збудливості. З'ясувалося, що споживання підвищених доз В2 призводить до нормалізації концентрації В6. Сучасні амінокислотні суміші створюються з урахуванням цих особливостей.

Склад препаратів вітамінів групи В розрахований на звичайних людей, відповідно з урахуванням дієти і раціону дитини з ФКУ дуже непросто адекватно підібрати дозування.

Якщо у дитини спочатку підвищений рівень В6, то при додатковому прийомі збудливість тільки посилиться. В такому випадку потрібно визначити рівень В6 в крові. Краще давати окремо В1, В2 і В12, причому В2 може стабілізувати рівень В6. Якщо ж рівень В6 знижений, то можна спробувати комплексні препарати вітамінів групи В. Зазвичай дозування у них досить високі, тоді вам потрібно ретельний аналіз складу і підрахунок.

Спостереження за детими з ФКУ свідчать, що незважаючи на хороше забезпечення вітаміном С, потреба в ньому все-таки підвищена порівняно з такою здорових дітей, оскільки нормалізація обміну вітаміну С спостерігається при дозах, істотно більш високих (250 мг) у порівнянні з рекомендованим добовим споживанням для здорових. Так, у хворих на фенілкетонурію дітей виявлено зниження у порівнянні зі здоровими концентрації норадреналіну в цереброспінальній рідині при одночасному збільшенні рівня дофаміну, що свідчить про наявність вторинного блоку в обмін фенілаланіну на рівні вітамін С-залежного гідроксилювання дофаміну.

У дітей з фенілкетонурією підвищена потреба у вітаміні С.

Адекватні і верхні допустимі рівні добового споживання вітамінів для дорослих людей

Примітка.

* - 1 мкг (мікрограм) дорівнює 0,001 мг (милиграмма)
** - 1 мкг вітаміну D дорівнює 40 МО (міжнародні одиниці активності вітаміну)

Читайте далі: Вітаміни в дієті ФКУ. Ознаки дефіциту