RU  UA
ГоловнаЗахворюванняДієтаКонсультаціяРецептиФорумБлоґиНовиниМастеркласФКУ АкадеміяКонтакти
Розділи
Розрахунок дієти по фенилаланинуОгляд готових продуктів Як правильно взяти кров на аналізАмінокислотні сумішіДіти від року до трьох роківХарчування дітей старше 3 роківМетодичні рекомендації щодо харчування у дитячому садкуЗразкове меню на 10 днівСтаттіЮридична консультаціяМедичні обстеження та консультаціїАльтернативні методи лікування ФКУ
Підписка
подписка на новости Отримуйте новини на e-mail підписавшись на наші розсилки:

Новини Української ФКУ організації

Подписаться письмом

Огляд готових продуктів

Автор: Олена П.

Щиро дякую форумчан Інтернет-ресурсу "Разом з усіма", які допомогли мені в роботі над цією статтею! Спасибі вам величезне, дорогі мої!

Так як дітки різні, і різні у них апетити, то для дітей, яким пропонованого меню може не вистачати, або ж з якоїсь причини у дитини підвищиться аналіз на фенілаланін і буде потрібно термінове зниження добового споживання фенілаланіну, можна придбати низькобілкові «манки» фірм Макмастер(крупка), Метакса, Таранис і т. д. Білок у цих крупах маленький і тому можна варити «манну» кашу з таких круп - дуже смачно і калорійно!

І встає "ребром" питання про «молоці»...

Діти, які знаходяться на грудному вигодовуванні, його відсутністю не страждають. Діти, які на штучному вигодовуванні, отримують замінник молока( звертаю вашу увагу, що найменший білок у НАН 1 і Нутрилон з білком 9,7 г білка в 100 г сухої суміші, тому багато мам з них так і не переходять на інші за віком.

Але до року зазвичай все-таки рекомендується придбати низкобелковое «молочко», щоб додавати у каші. Дуже добре готове низкобелковое «молочко» фірм Лопрофин, Харрифен і т. д. Але майже не поступається за якістю, виграючи при цьому в ціні, сухе «молочко» фірми Милупа. Однак, для підвищення калорійності, для додавання в випічку, каші непогано додавати «молочко» Нутриген російської фірми Нутрітек.

З'явилося сухе «молочко» у Макмастера, однак мами радять контролювати його прийом аналізами. Взагалі-то ця порада стосується всіх нових продуктів.

І ще один практичний рада! Поспішати купувати велику кількість спеціальних малобелковых продуктів, поки дитина маленька і багато не з'їсть, не варто. Вийде собі дорожче! Але і сидіти, склавши руки і невідомо що чекати, також не можна. Треба до прикорму наших дітей підійти відповідально і запастися деякими кількістю відповідних нашим дітям продуктів, орієнтуючись на апетит саме вашої дитини.

Після року вже можна вводити низькобілкові макарони, рис, печиво, вафлі тощо - все це можна придбати в спеціалізованих магазинах або замовити по інтернету.

Що можна купити в звичайному магазині

Низькобілкові продукти, як правило, можна замовити в інтернет-магазинах або купити в спеціалізованих магазинах (див. сторінку Контакти). Деякі продукти із звичайних супермаркетів теж можна застосовувати в дієті ФКУ.

Знаєте, що найбільше засмучує мам діток-немовлят, коли вони дізнаються про діагноз ФКУ? Це те, що лікар-генетик категоричним тоном забороняє молочні продукти! Відчуваєш себе після цього не матір'ю, а мачухою... В нашому розумінні не вкладається - ну як можна грудному маляті не дати хоч що то з молочного? Так от, поспішаю вас обрадувати - є такі молочні (а точніше навіть деколи молоковмісні продукти, які можуть їсти наші діти!

Так які ж ще молочні продукти ми можемо дозволити їсти нашим дітям? Раджу звернути увагу на продукцію ТМ "Агуша", його кисломолочна суміш, дуже схожа на дитячий кефір (білок 1,4 г), цілком може бути додана в прикорм дитині.

Так само, раджу звернути увагу на фруктові пюре, містять молочні продукти, як наприклад, пюре з сиром, йогуртом або вершками фірми Гербер.

Прошу вас звернути увагу на все той же рада, який давався і раніше - всі нові продукти в меню дитини обов'язково контролювати аналізами. А, раптом, саме сирок чи йогурт викликають підвищення ФА у дитини?

А на полицях супермаркетів зверніть увагу на кисломолочні продукти під назвою Тан або Айран (білок від 0,7 р. до 1,3 р. залежно від рецептури і технології виробництва). На них виходить непогана випічка або, змішавши цей напій з соком, можна запропонувати його вашій дитині.

А які ще продукти, що містять молочний білок, можна використовувати? Зверніть увагу на звичайну молочну сироватку, яка складається на 94% з води, а решта - це лактоза, сироватковий білок (0,8 г), молочний жир і так званий молочний цукор.

До складу молочної сироватки входять вітаміни групи В, вітамін С, нікотинова кислота, холін, вітамін А, вітамін Е і біотин. Молочна сироватка містить кальцій, магній і пробіотичні бактерії.

Мінімум калорій, максимум біологічної цінності. Сироватка корисна всім. Цей дієтичний продукт допомагає нормалізувати і оздоровити мікрофлору кишечника. В даний час випускається багато напоїв на основі молочної сироватки з додаванням фруктових соків.

Можна також використовувати сирні продукти - сирки, крем - сири вершкові, сирні соуси з низьким вмістом білка. Ці продукти можна використовувати в приготуванні деяких страв, про що ми розповімо в розділі Рецепти.

 У FITAKI ( виробник сиру ФЕТА) з'явився "Крем по-середземноморськи" зі смаком сиру фета. Він трохи м'якше і калорійніше сиру Фета. Для салат грецького він ідеальний. Білок 3/100, досить по 15гр крему-сиру в салат або макарони. Його існує 2 виду: "Вершковий" і "Вершковий з оливками". Плавиться моментально, краще спочатку розігріти макарони, а потім "крем-сир" додати.

Вершковий сир Маскарпоне. Білок 2,8 на 100г. Можна їсти на бутербродах, мастити на печиво, додати в макарони. На 100гр макаронів можна взяти 20 г сиру.

І не забуваємо також ще про одному молочному продукті - про вершковому маслі! Краще всього брати масло не менше 82% жирності, з білком 0,5 г і додавати в каші, супи, випічку. Ми переконалися на власному досвіді, що масло надає цим стравам чудовий вершковий смак.

Ось і виходить, що при найближчому розгляді проблему, яка здавалося б була нерозв'язної, так як будь-генетик відразу обуриться - які ще молочні продукти для дитини з ФКУ? - ця проблема також вирішується нами. Не можна молоко - можна молочну сироватку, не можна дитині кефір - є чудовий дитячий кефір від "Агуши", не можна сиру - так ми свій сир зробимо - нітрохи не поступається за якістю магазинного! До речі, вивчаючи питання промислового приготування крем-сиру, виявила, що роблять його з сметани, в яку додають спеціальний крохмаль! Так що наведений нижче рецепт сиру від Anja точнісінько повторює рецепт його промислового виробництва.

Хочу зазначити, що в цей огляд я не включила молочні продукти білоруського виробництва. Раджу придивитися до дитячого йогурту «Маруся» з білком 1,3 р. Також за рамками даної брошури залишилися кокосове і рисове молоко, смачні напої з вівса, сухі і готові рослинні вершки і молоко, згущене молоко з маленьким білком, яке почали випускати багато консервні заводи Росії.

Низькобілкові макарони з'явилися у вільному продажу в супермаркетах. Це макарони ТМ "Жменька" Рисові - 100 г 1 г білка, а так само радимо звернути увагу на В'єтнамську рисову вермішель "Мьен Тапіо" в 100г 1 г білка.


Для приготування десертів підійдуть Рослинні вершки для збивання 25%. Застосування: для збивання, для приготування начинки тортів, для прикраси фруктових салатів, пудингів, і багато чого іншого. Корисність такого продукту не висока, але в обмежених кількостях можна. Харчова цінність у 100г продукту: білки - 0,8 г; жири - 25г; вуглеводи - 12г, калорії - 288.

Дітям старше року можна запропонувати каші:


Вівсяна каша "Дядечко Бішоп" - в Києві продається в інтернет-магазинах, можна купити в Росії в супермаркетах Ашан і Перехрестя. Нам підходять каші ШВИДКОГО ПРИГОТУВАННЯ, у звичайних багато білка. Видів дуже багато: з полуницею, малиною, вишнею, журавлиною, яблуком ( два види), персиком, кленовим сиропом, з медом, чорницею, лохиною, ананасом і т. д.
Склад: Вівсяні пластівці, цукор, сіль, сухі вершки рослинного походження, сублімовані шматочки фруктів, натуральний загусник, карбонат кальцію (як джерело кальцію), ортофосфат заліза (як джерело заліза), вітаміни: А (пальмітат), В1, В2, В6, РР, фолієва кислота. Білок від 3/100 до 4/100. У 1 порції 1 грам білка.


Кукурудзяна каша "Дядечко Бішоп" (2 різновиди):
- з маслом - білок 2/100
- з сирами - білок 1,2-1,8/100 ( насправді від сиру там тільки аромат)

Бажаємо всім мамам, щоб ваші діти радували вас хорошим апетитом і прекрасними аналізами! Сподіваємося, що з нашою допомогою ви трохи розібралися зі специфікою початку прикорму у наших дітей.