RU  UA
ГоловнаЗахворюванняДієтаКонсультаціяРецептиФорумБлоґиНовиниМастеркласФКУ АкадеміяКонтакти
Розділи
Корекція дієти ФКУ деякими нутрієнтамиВітамінно-мінеральний склад амінокислотної сумішіРозрахунок балансу нутрієнтів в дієті дитини з фенілкетонурієюПорівняльні таблиці вмісту нутрієнтів в сумішахВітаміни в дієті ФКУВітаміни в дієті ФКУ. Ознаки дефіцитуКорекція дефіциту вітамінівРаціональне застосування вітамінівВітаміноподібні речовиниОмега-3 і гіперактивністьМінерали в дієті ФКУМікроелементи в дієті ФКУМінерали. Особливості засвоєння, безпекаОсобливості підбору вітамінно-мінеральних комплексівНорми фізіологічних потреб в енергії та харчових речовинах Адекватні і верхні допустимі рівні споживання нутрієнтівПрофілактика сезонних захворюваньСтаттіЮридична консультаціяМедичні обстеження та консультаціїАльтернативні методи лікування ФКУ
Підписка
подписка на новости Отримуйте новини на e-mail підписавшись на наші розсилки:

Новини Української ФКУ організації

Подписаться письмом

Профілактика сезонних захворювань

Професор І. А. Митюряева, д. м. н., лікар-педіатр вищої категорії, Національний Мед. Університет ім. А. А. Богомольця, Київ р..

Дітей, схильних до частих респіраторних інфекцій, прийнято називати часто хворіючими (ЧХД). Це поняття не є діагнозом, це група диспансерного спостереження, що включає дітей з частими ГРЗ, які виникають із-за транзиторних, корегуючі відхилень у захисних системах організму, не пов'язаних зі стійкими вадами чи спадковими патологічними станами.

В цілому, за даними офіційної статистики в Україні, лише 11% дітей вважаються практично здоровими, 38% - становлять групу ЧХД і більше 50% дітей мають хронічні захворювання.

Епідеміологічні дослідження (В. Ю. Альбіцький, А. А. Баранов, 2002) свідчать про те, що більшість дітей переносять протягом року від 3 до 5 епізодів ГРЗ. Причому діти у віці від 10 років і старше хворіють на ГРЗ в 2-2,5 рази рідше, ніж діти перших 3-х років життя. Однак до 40% дітей хворіють на ГРЗ значно частіше, ніж однолітки, на їх частку припадає до 75% всіх випадків.

Це і є часто хворіють діти. Основним критерієм включення дитини в цю групу є частота ГРЗ протягом року.

Так, до ЧХД відносять дітей відповідного віку з частотою ГРЗ на рік:

 

  • до 1 року - 4 та більше разів;
  • 1-3 роки - 6 і більше;
  • 4-5 років - 5 і більше;
  • старше 5 років - 4 і більше ГРЗ у році.

Причинами зниження імунітету у ЧХД вважають наступні фактори:

  • неповноцінне харчування (дієта), недолік вітамінів в харчуванні
  • ускладнення вагітності, родові травми, спадкова схильність
  • нетривалий грудне вигодовування, неправильне введення прикорму, яке викликає недолік або надлишок харчових речовин
  • порушення роботи шлунково-кишкового тракту
  • неправильне застосування лікарських препаратів
  • сильні психологічні травми
  • несприятлива екологічна обстановка (у т. ч. «пасивне куріння» дітей).

Реабілітація ЧХД повинна бути комплексною та проведення її необхідно на всіх етапах оздоровлення - сім'я, організований колектив, поліклініка, санаторій.

Загальні принципи оздоровлення ЧХД наступні:

Раціональний режим дня. У зв'язку з тим, що у ЧХД часто спостерігаються функціональні порушення з боку центральної та вегетативної нервової системи необхідно виключити заняття та ігри, що призводять до перевтоми або перезбудження дитини.

Доцільно збільшити тривалість сну на 1-2 години. Обов'язковим є денний сон або відпочинок. При порушеннях сну показано спокійні прогулянки перед сном на свіжому повітрі, а також прийом седативних фітопрепаратів, та ін. необхідно обмежити поїздки в громадському транспорті. В якості профілактики, особливо в епідемічний період, рекомендується перед виходом на вулицю змащувати носові ходи маслом чайного дерева - 1:6 з рослинним маслом або оксоліновою маззю.

Раціональне харчування

Важливо обов'язкове включення в щоденний раціон свіжих овочів, фруктів і ягід, збагачення дієти вітамінними і мінеральними комплексами. У харчуванні ЧХД необхідно використовувати оптимальну кількість білків, жирів, вуглеводів. При ФКУ рекомендується лецитин, Омега 3.

Загальнооздоровчі заходи


Оскільки у ЧХД нерідко відзначається дисфункція або незрілість і детренованість системи терморегуляції зі зниженою стійкістю до мінливих кліматичних умов, більшу значимість набуває загартовування, а також курси гімнастики і 2-х тижневого масажу 2-4 рази в рік. Пропонується систематичне проведення, так званої, стопотерапии, що представляє собою масаж стоп долонею, подушечками пальців або пальцями, складеними в кулак (погладжування і розтирання по черзі).

Важлива корекція розладів шлунково-кишкового тракту. За статистикою у ЧХД часто виражений дисбактеріоз (Коровіна Н.А. та ін, 2001). Тому необхідно використання пробіотиків для відновлення мікрофлори кишечника.

Імуномодулююча терапія.

Вибір оптимального препарату з великого числа імунотропних засобів, що діють на різні рівні пошкодження в імунній системі - фагоцитарний, клітинний, гуморальний - складне завдання. Навіть при клінічно вираженій картині імунологічної недостатності не завжди вдається виявити порушення лабораторних параметрів імунної системи.

Опубліковано багато робіт про застосування у дітей з групи ЧХД різних імунотропних лікарських засобів. Однак їх результати суперечливі і не завжди може достовірно свідчити про їх ефективність. Проведення неспецифічної імуностимуляції препаратами тимуса (Тималін та ін), синтетичними імуностимуляторами викликає чимало заперечень, оскільки в більшості випадків вони дають різноспрямований ефект.

У цьому випадку имуностимуляторы на основі ехінацеї повинні застосовуватися строго обмежено

Принципово відрізняється від неспецифічної імуностимулюючої терапії, є дія деяких імуномодуляторів. Рішення про призначення того чи іншого імуномодулятора повинен приймати лікар-імунолог.